Aktiebolag Kalmar
Livsmedelshallen i Mörbylånga AB
91 sökningar
69,6 mkr
+2,2 %1,0 %
+0,8 p.e.3,7 %
+0,9 p.e.16
−5,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 69 564 | 68 083 | 66 303 | 62 943 | 59 199 | 54 789 | 50 280 | 47 855 |
| Rörelseresultat | 710 | 128 | 825 | 1 600 | 2 321 | 2 711 | 2 297 | 1 976 |
| Årets resultat | 130 | 10 | 303 | 1 602 | 813 | 1 441 | 1 296 | 1 075 |
| Eget kapital | 554 | 424 | 414 | 1 710 | 1 559 | 2 146 | 1 855 | 1 358 |
| Balansomslutning | 15 074 | 15 172 | 17 008 | 16 450 | 14 153 | 10 522 | 6 586 | 5 711 |
| Anställda | 16 | 17 | 16 | 16 | 16 | 15 | 15 | 11 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 69 564 | 68 083 | 66 303 | 62 943 | 59 199 | 54 789 | 50 280 | 47 855 |
| Kostnad sålda varor | 59 591 | 58 833 | 56 842 | 50 970 | 47 218 | 43 686 | 40 178 | 38 222 |
| Bruttoresultat | 9 973 | 9 250 | 9 461 | 11 973 | 11 981 | 11 103 | 10 102 | 9 633 |
| Rörelseresultat | 710 | 128 | 825 | 1 600 | 2 321 | 2 711 | 2 297 | 1 976 |
| Ränteintäkter | 2 | 4 | 7 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 284 | 428 | 431 | 214 | 104 | 16 | 11 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 429 | −296 | 402 | 1 386 | 2 218 | 2 697 | 2 287 | 1 986 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 320 | 0 | 424 | −1 180 | −854 | −626 | −420 |
| Koncernbidrag | −251 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −176 |
| Skatt | 48 | 13 | 98 | 208 | 226 | 402 | 364 | 315 |
| Årets resultat | 130 | 10 | 303 | 1 602 | 813 | 1 441 | 1 296 | 1 075 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 533 | 8 613 | 10 009 | 10 193 | 6 728 | 2 212 | 1 771 | 481 |
| Varulager | 2 079 | 2 040 | 2 050 | 1 825 | 1 617 | 1 486 | 1 272 | 1 209 |
| Kortfristiga fordringar | 4 086 | 4 099 | 4 454 | 4 176 | 3 482 | 3 471 | 1 949 | 1 207 |
| Kassa och bank | 1 376 | 420 | 495 | 256 | 2 327 | 3 353 | 1 594 | 2 813 |
| Omsättningstillgångar | 7 540 | 6 559 | 6 999 | 6 258 | 7 425 | 8 310 | 4 815 | 5 230 |
| Summa tillgångar | 15 074 | 15 172 | 17 008 | 16 450 | 14 153 | 10 522 | 6 586 | 5 711 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 324 | 314 | 11 | 8 | 646 | 605 | 459 | 183 |
| Eget kapital | 554 | 424 | 414 | 1 710 | 1 559 | 2 146 | 1 855 | 1 358 |
| Justerat eget kapital | 2 698 | 2 568 | 2 812 | 4 108 | 4 294 | 3 944 | 2 975 | 1 980 |
| Obeskattade reserver | 2 700 | 2 700 | 3 020 | 3 020 | 3 444 | 2 264 | 1 410 | 784 |
| Långfristiga skulder | 6 000 | 8 000 | 6 723 | 6 714 | 4 428 | 1 714 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 5 820 | 4 048 | 6 851 | 5 006 | 4 722 | 4 398 | 3 321 | 3 569 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 074 | 15 172 | 17 008 | 16 450 | 14 153 | 10 522 | 6 586 | 5 711 |
| Ställda säkerheter | 3 011 | 3 011 | 30 011 | 3 011 | 3 024 | 3 024 | 3 024 | 3 024 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 206 granskade bolag ligger Livsmedelshallen i Mörbylånga AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 69,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,0 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 3,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 16 personer, med säte i Kalmar.
Bolaget ska bedriva detaljhandelrörelse med dagligvaror inom ICA-verksamheten i Sverige och annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Roger Andersson (f. 1970) Verkställande direktör
- Roger Andersson (f. 1970) Styrelseledamot
- Cecilia Andersson (f. 1971) Styrelsesuppleant
- Per Eriksson (f. 1965) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Anderssons R & B AB (556668-3669) |
|---|---|
| Koncernmoder | Anderssons R & B AB (556668-3669) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-10-27 |
|---|---|
| Bransch | Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112) |
| Adress | Köpmangatan 21C, 386 50, Mörbylånga Besök: KÖPMANGATAN 21 c, Mörbylånga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0485-40105 |