Aktiebolag Kävlinge
Litorina Care AB
10 sökningar
1 mkr
−8,7 %2,6 %
−10,1 p.e.61,0 %
+12,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 005 | 1 101 | 1 063 | 525 |
| Rörelseresultat | 26 | 140 | 54 | 197 |
| Årets resultat | 19 | 111 | 44 | 156 |
| Eget kapital | 177 | 180 | 69 | 181 |
| Balansomslutning | 290 | 368 | 354 | 358 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 005 | 1 101 | 1 063 | 525 |
| Personalkostnader | 891 | 911 | 975 | 316 |
| Övriga externa kostnader | 88 | 50 | 34 | 13 |
| Rörelseresultat | 26 | 140 | 54 | 197 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 1 | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 25 | 140 | 55 | 197 |
| Skatt | 6 | 29 | 11 | 41 |
| Årets resultat | 19 | 111 | 44 | 156 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-01 | 2025-01 | 2024-01 | 2023-01* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 108 | 155 | 63 | 152 |
| Kassa och bank | 182 | 213 | 291 | 206 |
| Omsättningstillgångar | 290 | 368 | 354 | 358 |
| Summa tillgångar | 290 | 368 | 354 | 358 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 133 | 44 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 177 | 180 | 69 | 181 |
| Justerat eget kapital | 177 | 180 | 69 | 181 |
| Kortfristiga skulder | 113 | 188 | 285 | 177 |
| Summa eget kapital och skulder | 290 | 368 | 354 | 358 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 188 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Litorina Care AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 2,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 61,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Kävlinge.
Uthyrning av vårdpersonal.
Styrelse & ledning
- Hadi Mohammed Horani (f. 2006) Styrelseledamot
- Mohammad El-Hage Hussein (f. 2006) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-03-24 |
|---|---|
| Bransch | Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102) |
| Adress | Persborgstorget 2A, 213 61, Malmö Besök: Persborgstorget 2 A, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |