Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Lisselby Måleri AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Lisselby Måleri AB minskade omsättningen med 14 procent senaste året. Medianen bland branschens 762 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 3,3 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 52,9 procent — branschens median är 47,1 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Måleriarbeten
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 587 | 710 | 17 % | |
| Värdeförändring | −15,0 % | 502 | 703 | 29 % |
| Tillväxt i omsättning | −13,6 % | 635 | 762 | 17 % |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 467 | 762 | 39 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,9 % | 451 | 762 | 41 % |
| Soliditet | 52,9 % | 305 | 761 | 60 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 118 tkr | 479 | 762 | 37 % |
| Rörelseresultat per anställd | 37 tkr | 477 | 762 | 37 % |
| Nettoomsättning | 3 353 tkr | 750 | 762 | 2 % |
| Rörelseresultat | 110 tkr | 570 | 762 | 25 % |
| Antal anställda | 3 | 675 | 762 | 11 % |
Dalarnas län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 838 | 2 138 | 14 % | |
| Värdeförändring | −15,0 % | 1 649 | 2 108 | 22 % |
| Tillväxt i omsättning | −13,6 % | 2 046 | 2 342 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 1 468 | 2 341 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,9 % | 1 130 | 2 342 | 52 % |
| Soliditet | 52,9 % | 896 | 2 337 | 62 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 118 tkr | 1 983 | 2 342 | 15 % |
| Rörelseresultat per anställd | 37 tkr | 1 641 | 2 342 | 30 % |
| Nettoomsättning | 3 353 tkr | 2 313 | 2 342 | 1 % |
| Rörelseresultat | 110 tkr | 1 809 | 2 342 | 23 % |
| Antal anställda | 3 | 2 031 | 2 342 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 67 779 | 78 286 | 13 % | |
| Värdeförändring | −15,0 % | 58 983 | 77 169 | 24 % |
| Tillväxt i omsättning | −13,6 % | 74 778 | 87 562 | 15 % |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 52 988 | 87 475 | 39 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,9 % | 41 899 | 87 581 | 52 % |
| Soliditet | 52,9 % | 34 671 | 87 381 | 60 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 118 tkr | 72 918 | 87 582 | 17 % |
| Rörelseresultat per anställd | 37 tkr | 59 443 | 87 582 | 32 % |
| Nettoomsättning | 3 353 tkr | 86 599 | 87 582 | 1 % |
| Rörelseresultat | 110 tkr | 65 513 | 87 582 | 25 % |
| Antal anställda | 3 | 76 663 | 87 582 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .