Aktiebolag Eksjö
Linneryds klövvård AB
67 sökningar
Omsättning 2025
1,7 mkr
−1,3 %Rörelsemarginal
10,3 %
−16,2 p.e.Soliditet
85,5 %
−0,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 666 | 1 688 | 1 718 | 1 711 | 1 519 | 1 289 | 1 641 | 1 832 |
| Rörelseresultat | 172 | 448 | 208 | 207 | 217 | 46 | 337 | 543 |
| Årets resultat | 139 | 361 | 185 | 489 | 10 | 229 | 191 | 400 |
| Eget kapital | 1 067 | 1 078 | 867 | 952 | 563 | 753 | 674 | 627 |
| Balansomslutning | 1 248 | 1 257 | 1 029 | 1 041 | 1 351 | 1 117 | 1 282 | 1 138 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 666 | 1 688 | 1 718 | 1 711 | 1 519 | 1 289 | 1 641 | 1 832 |
| Personalkostnader | 831 | 824 | 804 | 672 | 646 | 590 | 756 | 750 |
| Av- och nedskrivningar | 203 | 196 | 205 | 292 | 269 | 185 | 189 | 76 |
| Övriga externa kostnader | 347 | 357 | 368 | 382 | 343 | 361 | 422 | 395 |
| Övriga rörelseposter, netto | −113 | 137 | −133 | −158 | −44 | −107 | 63 | −68 |
| Rörelseresultat | 172 | 448 | 208 | 207 | 217 | 46 | 337 | 543 |
| Ränteintäkter | 3 | 7 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 4 | 9 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 175 | 455 | 212 | 203 | 208 | 45 | 337 | 543 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 413 | −195 | 247 | −92 | −26 |
| Skatt | 36 | 94 | 27 | 127 | 3 | 63 | 54 | 117 |
| Årets resultat | 139 | 361 | 185 | 489 | 10 | 229 | 191 | 400 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 407 | 611 | 313 | 518 | 700 | 423 | 609 | 248 |
| Varulager | 7 | 9 | 8 | 8 | 7 | 6 | 6 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 376 | 331 | 296 | 318 | 437 | 325 | 225 | 284 |
| Kassa och bank | 458 | 306 | 412 | 197 | 207 | 363 | 442 | 600 |
| Omsättningstillgångar | 841 | 646 | 716 | 523 | 651 | 694 | 673 | 890 |
| Summa tillgångar | 1 248 | 1 257 | 1 029 | 1 041 | 1 351 | 1 117 | 1 282 | 1 138 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 828 | 617 | 582 | 363 | 453 | 424 | 383 | 127 |
| Eget kapital | 1 067 | 1 078 | 867 | 952 | 563 | 753 | 674 | 627 |
| Justerat eget kapital | 1 067 | 1 078 | 867 | 952 | 891 | 926 | 1 043 | 923 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 413 | 218 | 465 | 373 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 184 | 30 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 181 | 179 | 162 | 89 | 191 | 116 | 143 | 138 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 248 | 1 257 | 1 029 | 1 041 | 1 351 | 1 117 | 1 282 | 1 138 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 900 granskade bolag ligger Linneryds klövvård AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,3 procent, och soliditeten var hög — 85,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Eksjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolaget verksamhet är att bolaget skall bedriva klövvård och lantbrukartjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ulrik Nors (f. 1969) Styrelseledamot
- Martin von Sivers Brunehult (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-03-02 |
|---|---|
| Bransch | Stödverksamhet avseende husdjursskötsel (SNI 01620) |
| Adress | Uddestorp, 575 92, Hult Besök: Bogård Uddestorp 1, Hult |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |