Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Linnek bygg & konstruktion AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Linnek bygg & konstruktion AB ökade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 3 113 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 7,5 procent, mot branschmedianens 3,3 procent.
Soliditeten ligger på 41,8 procent — branschens median är 33,0 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Byggande av bostadshus och andra byggnader
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 045 | 2 537 | 59 % | |
| Värdeförändring | +5,0 % | 1 000 | 2 491 | 60 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,6 % | 1 744 | 3 111 | 44 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 718 | 3 113 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,6 % | 1 116 | 3 113 | 64 % |
| Soliditet | 41,8 % | 1 052 | 3 111 | 66 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 740 tkr | 1 965 | 3 113 | 37 % |
| Rörelseresultat per anställd | 131 tkr | 1 075 | 3 113 | 65 % |
| Nettoomsättning | 12 182 tkr | 1 838 | 3 113 | 41 % |
| Rörelseresultat | 917 tkr | 1 181 | 3 113 | 62 % |
| Antal anställda | 7 | 1 544 | 3 113 | 50 % |
Kronobergs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 667 | 1 272 | 48 % | |
| Värdeförändring | +5,0 % | 685 | 1 256 | 45 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,6 % | 924 | 1 624 | 43 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 596 | 1 624 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,6 % | 427 | 1 625 | 74 % |
| Soliditet | 41,8 % | 649 | 1 625 | 60 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 740 tkr | 951 | 1 625 | 41 % |
| Rörelseresultat per anställd | 131 tkr | 709 | 1 625 | 56 % |
| Nettoomsättning | 12 182 tkr | 1 025 | 1 625 | 37 % |
| Rörelseresultat | 917 tkr | 781 | 1 625 | 52 % |
| Antal anställda | 7 | 895 | 1 625 | 45 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 33 991 | 70 454 | 52 % | |
| Värdeförändring | +5,0 % | 39 290 | 69 406 | 43 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,6 % | 50 214 | 87 544 | 43 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 34 112 | 87 457 | 61 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,6 % | 28 017 | 87 563 | 68 % |
| Soliditet | 41,8 % | 38 976 | 87 519 | 55 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 740 tkr | 48 604 | 87 564 | 44 % |
| Rörelseresultat per anställd | 131 tkr | 38 804 | 87 564 | 56 % |
| Nettoomsättning | 12 182 tkr | 52 241 | 87 564 | 40 % |
| Rörelseresultat | 917 tkr | 42 007 | 87 564 | 52 % |
| Antal anställda | 7 | 45 685 | 87 564 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .