Aktiebolag Landskrona
Linjemålning Syd AB
45 sökningar
Omsättning 2026
6,7 mkr
+23,1 %Rörelsemarginal
18,1 %
+1,2 p.e.Soliditet
59,7 %
+17,3 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 679 | 5 425 | 4 222 | 3 785 | 2 965 |
| Rörelseresultat | 1 212 | 922 | 617 | 826 | 29 |
| Årets resultat | 749 | 475 | 371 | 493 | 22 |
| Eget kapital | 2 262 | 1 512 | 1 238 | 1 522 | 1 029 |
| Balansomslutning | 4 792 | 4 600 | 2 124 | 1 820 | 1 228 |
| Anställda | 4 | 4 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 679 | 5 425 | 4 222 | 3 785 | 2 965 |
| Personalkostnader | 2 879 | 2 630 | 1 991 | 1 428 | 1 698 |
| Av- och nedskrivningar | 473 | 205 | 99 | 94 | 122 |
| Övriga externa kostnader | 681 | 584 | 504 | 630 | 392 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 434 | −1 084 | −1 011 | −807 | −724 |
| Rörelseresultat | 1 212 | 922 | 617 | 826 | 29 |
| Ränteintäkter | 2 | 2 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 63 | 101 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 150 | 822 | 618 | 826 | 27 |
| Bokslutsdispositioner | −200 | −200 | −150 | −205 | 0 |
| Skatt | 201 | 148 | 98 | 128 | 6 |
| Årets resultat | 749 | 475 | 371 | 493 | 22 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 | 2023-02 | 2022-02 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 985 | 3 414 | 270 | 287 | 497 |
| Kortfristiga fordringar | 163 | 333 | 1 264 | 270 | 232 |
| Kassa och bank | 1 644 | 853 | 590 | 1 263 | 499 |
| Omsättningstillgångar | 1 807 | 1 186 | 1 854 | 1 533 | 731 |
| Summa tillgångar | 4 792 | 4 600 | 2 124 | 1 820 | 1 228 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 463 | 987 | 817 | 979 | 957 |
| Eget kapital | 2 262 | 1 512 | 1 238 | 1 522 | 1 029 |
| Justerat eget kapital | 2 861 | 1 953 | 1 520 | 1 685 | 1 029 |
| Obeskattade reserver | 755 | 555 | 355 | 205 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 203 | 1 599 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 572 | 934 | 531 | 93 | 199 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 792 | 4 600 | 2 124 | 1 820 | 1 228 |
| Ställda säkerheter | 2 375 | 1 599 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2026 omsatte Linjemålning Syd AB 6,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,2 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 18,1 procent, och soliditeten var hög — 59,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Landskrona.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Linjering av vägmarkeringar. Målning av parkeringsplatser. Målning av industrilinjer och golv. Ytmålningar på skolgårdar och offentliga platser.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Johan Bengtsson (f. 1989) Verkställande direktör
Styrelse
- Peter Bengtsson (f. 1957) Ordförande, Styrelseledamot
- Johan Bengtsson (f. 1989) Styrelseledamot
- Emma Bengtsson (f. 1987) Styrelsesuppleant
- Ingrid Bengtsson (f. 1957) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Bengtsson (f. 1957) Vice VD
- Jonas Huléen (f. 1986) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-03-07 |
|---|---|
| Bransch | Anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110) |
| Adress | Hagensvägen 30, 261 93, Saxtorp Besök: Hagensvägen 30, Saxtorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |