starkabolag.se

Ranking · bokslutsåret 2025

Så rankar Lindéns Lackering AB

Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.

Mot branschen

Lindéns Lackering AB ökade omsättningen med 15 procent senaste året. Medianen bland branschens 249 jämförbara bolag är 3 procent.

Rörelsemarginalen är 24,1 procent, mot branschmedianens 8,1 procent.

Soliditeten ligger på 63,1 procent — branschens median är 54,6 procent.

Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 9.

Branschen: Beläggning och överdragning av metall

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 129 223 42 %
Värdeförändring −1,0 % 87 223 61 %
Tillväxt i omsättning +15,1 % 60 249 76 %
Rörelsemarginal 24,1 % 25 249 90 %
Avkastning på eget kapital 43,9 % 34 249 86 %
Soliditet 63,1 % 85 249 66 %
Nettoomsättning per anställd 2 141 tkr 44 249 82 %
Rörelseresultat per anställd 516 tkr 21 249 92 %
Nettoomsättning 8 562 tkr 181 249 27 %
Rörelseresultat 2 063 tkr 94 249 62 %
Antal anställda 4 207 249 17 %

Uppsala län

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 1 038 2 239 54 %
Värdeförändring −1,0 % 1 326 2 208 40 %
Tillväxt i omsättning +15,1 % 576 2 440 76 %
Rörelsemarginal 24,1 % 167 2 436 93 %
Avkastning på eget kapital 43,9 % 389 2 440 84 %
Soliditet 63,1 % 675 2 436 72 %
Nettoomsättning per anställd 2 141 tkr 957 2 440 61 %
Rörelseresultat per anställd 516 tkr 247 2 440 90 %
Nettoomsättning 8 562 tkr 1 686 2 440 31 %
Rörelseresultat 2 063 tkr 668 2 440 73 %
Antal anställda 4 1 811 2 440 26 %

Sverige

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 38 305 78 286 51 %
Värdeförändring −1,0 % 47 889 77 169 38 %
Tillväxt i omsättning +15,1 % 20 500 87 562 77 %
Rörelsemarginal 24,1 % 5 758 87 475 93 %
Avkastning på eget kapital 43,9 % 14 419 87 581 84 %
Soliditet 63,1 % 22 610 87 381 74 %
Nettoomsättning per anställd 2 141 tkr 37 166 87 582 58 %
Rörelseresultat per anställd 516 tkr 10 357 87 582 88 %
Nettoomsättning 8 562 tkr 63 583 87 582 27 %
Rörelseresultat 2 063 tkr 27 093 87 582 69 %
Antal anställda 4 66 431 87 582 24 %

Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .

← Tillbaka till Lindéns Lackering AB

Företagsvärdering

Vad är Lindéns Lackering AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Lindéns Lackering AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Lindéns Lackering AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.