Aktiebolag Munkedal
Lindéns Bygg i Väst AB
13 sökningar
4,9 mkr
+22,6 %4,6 %
+5,3 p.e.16,9 %
+12,6 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 940 | 4 031 | 1 451 |
| Rörelseresultat | 227 | −29 | 36 |
| Årets resultat | 141 | −31 | 28 |
| Eget kapital | 162 | 21 | 53 |
| Balansomslutning | 957 | 480 | 470 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 940 | 4 031 | 1 451 |
| Personalkostnader | 2 072 | 1 771 | 549 |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 13 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 821 | 627 | 290 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 804 | −1 649 | −574 |
| Rörelseresultat | 227 | −29 | 36 |
| Räntekostnader | 3 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 224 | −31 | 36 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | 0 | 0 |
| Skatt | 33 | 0 | 8 |
| Årets resultat | 141 | −31 | 28 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 146 | 55 | 26 |
| Varulager | 67 | 71 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 295 | 230 | 177 |
| Kassa och bank | 449 | 124 | 267 |
| Omsättningstillgångar | 811 | 425 | 444 |
| Summa tillgångar | 957 | 480 | 470 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −4 | 27 | 0 |
| Eget kapital | 162 | 21 | 53 |
| Justerat eget kapital | 202 | 21 | 53 |
| Obeskattade reserver | 50 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 745 | 459 | 417 |
| Summa eget kapital och skulder | 957 | 480 | 470 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 181 granskade bolag ligger Lindéns Bygg i Väst AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 4,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 4,6 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 16,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 23 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Munkedal.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Fredrik Lindén (f. 1982) Styrelseledamot
- Stephanie Pettersson Ekman (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-08-02 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Kung Östens väg 9, 455 32, Munkedal Besök: Kung Östens Väg 9, Munkedal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |