Aktiebolag Göteborg
Lilla Sur Göteborgs Hantverksbageri AB
112 sökningar
3,3 mkr
−8,8 %3,4 %
+7,7 p.e.23,9 %
+17,8 p.e.4
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 297 | 3 616 | 4 143 | 5 281 | 5 696 | 5 424 | 3 843 | 3 064 |
| Rörelseresultat | 111 | −156 | 95 | 138 | 731 | 1 256 | 384 | 101 |
| Årets resultat | 113 | −153 | 79 | 108 | 578 | 987 | 301 | 77 |
| Eget kapital | 146 | 33 | 186 | 256 | 828 | 1 170 | 634 | 333 |
| Balansomslutning | 611 | 537 | 751 | 1 096 | 1 747 | 1 955 | 897 | 656 |
| Anställda | 4 | 5 | 6 | 8 | 8 | 7 | 7 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 297 | 3 616 | 4 143 | 5 281 | 5 696 | 5 424 | 3 843 | 3 064 |
| Personalkostnader | 2 280 | 2 790 | 2 791 | 3 659 | 3 525 | 2 856 | 2 385 | 2 020 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 412 | 412 | 476 | 505 | 499 | 497 | 441 | 360 |
| Övriga rörelseposter, netto | −494 | −570 | −781 | −979 | −941 | −815 | −616 | −557 |
| Rörelseresultat | 111 | −156 | 95 | 138 | 731 | 1 256 | 384 | 101 |
| Ränteintäkter | 2 | 3 | 6 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | −153 | 101 | 136 | 732 | 1 257 | 384 | 101 |
| Skatt | 0 | 0 | 21 | 29 | 154 | 270 | 83 | 24 |
| Årets resultat | 113 | −153 | 79 | 108 | 578 | 987 | 301 | 77 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 |
| Varulager | 25 | 58 | 52 | 107 | 115 | 104 | 88 | 57 |
| Kortfristiga fordringar | 136 | 76 | 144 | 89 | 95 | 92 | 110 | 132 |
| Kassa och bank | 450 | 403 | 555 | 900 | 1 537 | 1 759 | 699 | 450 |
| Omsättningstillgångar | 611 | 537 | 751 | 1 096 | 1 747 | 1 955 | 897 | 640 |
| Summa tillgångar | 611 | 537 | 751 | 1 096 | 1 747 | 1 955 | 897 | 656 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −17 | 136 | 57 | 98 | 200 | 133 | 283 | 206 |
| Eget kapital | 146 | 33 | 186 | 256 | 828 | 1 170 | 634 | 333 |
| Justerat eget kapital | 146 | 33 | 186 | 256 | 828 | 1 170 | 634 | 333 |
| Kortfristiga skulder | 465 | 504 | 565 | 840 | 919 | 785 | 263 | 323 |
| Summa eget kapital och skulder | 611 | 537 | 751 | 1 096 | 1 747 | 1 955 | 897 | 656 |
Verksamhet
Mätt mot de 849 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Lilla Sur Göteborgs Hantverksbageri AB strax under mitten sett till omsättning, med 3,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 23,9 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Göteborg.
Tillverkning och försäljning av bageriprodukter med inriktning på surdeg. Butiksförsäljning av baktillbehör, lättare förtäring, kaffe, ost och smör. Kursversamhet och föredrag.
Styrelse & ledning
- Beata Sarkar (f. 1983) Styrelseledamot
- Siddhartha Sarkar (f. 1977) Styrelsesuppleant
- Sandra Johansson (f. 1989) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-06-04 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (SNI 10710) |
| Adress | Solrosgatan 11B, 416 51, Göteborg Besök: Solrosgatan 11 B, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |