Aktiebolag Halmstad
Light & Bold Creative Design AB
77 sökningar
Omsättning 2024
5,2 mkr
+52,6 %Rörelsemarginal
11,0 %
+12,8 p.e.Soliditet
31,9 %
−3,2 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 153 | 3 377 | 4 015 | 3 393 | 3 374 | 3 805 | 3 851 |
| Rörelseresultat | 567 | −61 | 573 | 459 | 358 | 595 | 463 |
| Årets resultat | 393 | 57 | 365 | 337 | 192 | 333 | 262 |
| Eget kapital | 987 | 757 | 1 099 | 1 109 | 1 032 | 840 | 707 |
| Balansomslutning | 3 092 | 2 155 | 2 561 | 2 542 | 2 320 | 2 026 | 1 788 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 153 | 3 377 | 4 015 | 3 393 | 3 374 | 3 805 | 3 851 |
| Personalkostnader | 1 734 | 1 725 | 1 712 | 1 460 | 1 730 | 1 855 | 1 536 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 45 | 37 | 54 | 16 | 6 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 615 | 487 | 347 | 478 | 623 | 599 | 628 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 182 | −1 181 | −1 346 | −942 | −647 | −750 | −1 197 |
| Rörelseresultat | 567 | −61 | 573 | 459 | 358 | 595 | 463 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 566 | −62 | 571 | 458 | 357 | 592 | 462 |
| Bokslutsdispositioner | −63 | 141 | −108 | −32 | −110 | −165 | −119 |
| Skatt | 109 | 22 | 99 | 89 | 55 | 95 | 82 |
| Årets resultat | 393 | 57 | 365 | 337 | 192 | 333 | 262 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 507 | 443 | 163 | 80 | 120 | 6 | 12 |
| Kortfristiga fordringar | 1 441 | 1 217 | 1 510 | 1 411 | 1 465 | 516 | 888 |
| Kassa och bank | 1 144 | 495 | 888 | 1 051 | 734 | 1 504 | 888 |
| Omsättningstillgångar | 2 585 | 1 712 | 2 398 | 2 462 | 2 200 | 2 020 | 1 776 |
| Summa tillgångar | 3 092 | 2 155 | 2 561 | 2 542 | 2 320 | 2 026 | 1 788 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 544 | 650 | 684 | 722 | 790 | 457 | 395 |
| Eget kapital | 987 | 757 | 1 099 | 1 109 | 1 032 | 840 | 707 |
| Justerat eget kapital | 1 561 | 1 281 | 1 735 | 1 660 | 1 558 | 1 278 | 1 015 |
| Obeskattade reserver | 723 | 660 | 801 | 694 | 662 | 552 | 388 |
| Kortfristiga skulder | 1 382 | 738 | 661 | 739 | 626 | 634 | 693 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 092 | 2 155 | 2 561 | 2 542 | 2 320 | 2 026 | 1 788 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 835 granskade bolag ligger Light & Bold Creative Design AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 5,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,0 procent, och soliditeten var god — 31,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 53 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Halmstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska driva reklam-, PR och mediebyrå samt annonsförsäljning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Nilsson (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Hampus Steen (f. 1986) Styrelseledamot
- Marina Nilsson (f. 1974) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jonas Einarsson (f. 1972) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-09-26 |
|---|---|
| Bransch | Reklambyråverksamhet (SNI 73111) |
| Adress | Olofsdalsvägen 40B, 302 41, Halmstad Besök: Olofsdalsvägen 40 B, Halmstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |