Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Lidköpings Byggservice AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Lidköpings Byggservice AB minskade omsättningen med 16 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 044 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 0,1 procent, mot branschmedianens 4,7 procent.
Soliditeten ligger på 84,2 procent — branschens median är 37,3 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −16,0 % | 819 | 1 044 | 22 % |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 815 | 1 044 | 22 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 % | 840 | 1 044 | 20 % |
| Soliditet | 84,2 % | 17 | 1 044 | 98 % |
| Nettoomsättning per anställd | 954 tkr | 937 | 1 044 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 tkr | 816 | 1 044 | 22 % |
| Nettoomsättning | 4 771 tkr | 976 | 1 044 | 7 % |
| Rörelseresultat | 5 tkr | 816 | 1 044 | 22 % |
| Antal anställda | 5 | 715 | 1 044 | 32 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −16,0 % | 13 123 | 15 013 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 11 856 | 15 000 | 21 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 % | 11 948 | 15 018 | 20 % |
| Soliditet | 84,2 % | 461 | 15 011 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 954 tkr | 13 653 | 15 018 | 9 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 tkr | 11 907 | 15 018 | 21 % |
| Nettoomsättning | 4 771 tkr | 13 749 | 15 018 | 8 % |
| Rörelseresultat | 5 tkr | 11 924 | 15 018 | 21 % |
| Antal anställda | 5 | 9 936 | 15 018 | 34 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −16,0 % | 76 602 | 87 544 | 12 % |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 69 258 | 87 457 | 21 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 % | 69 105 | 87 563 | 21 % |
| Soliditet | 84,2 % | 2 506 | 87 519 | 97 % |
| Nettoomsättning per anställd | 954 tkr | 78 467 | 87 564 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 tkr | 69 547 | 87 564 | 21 % |
| Nettoomsättning | 4 771 tkr | 80 281 | 87 564 | 8 % |
| Rörelseresultat | 5 tkr | 69 644 | 87 564 | 20 % |
| Antal anställda | 5 | 57 981 | 87 564 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .