starkabolag.se

Aktiebolag Karlskrona

LewisJonsson Arkitektkontor AB

112 sökningar

Omsättning 2025

298 tkr

−36,7 %
Rörelsemarginal

-6,7 %

−13,5 p.e.
Soliditet

70,7 %

+25,5 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Omsättning2984711 8722 4933 872
Rörelseresultat−2032−4118646
Årets resultat−2517−27212358
Eget kapital104129112389526
Balansomslutning1472853531 0611 630
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Nettoomsättning2984711 8722 4933 872
Personalkostnader5245491683759
Av- och nedskrivningar2832323124
Övriga externa kostnader175327351335220
Övriga rörelseposter, netto−63−35−1 039−1 426−2 223
Rörelseresultat−2032−4118646
Räntekostnader00110
Resultat efter finansiella poster−2032−4216645
Bokslutsdispositioner0018262−180
Skatt516366107
Årets resultat−2517−27212358

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Anläggningstillgångar93769100102
Kortfristiga fordringar6559271352764
Kassa och bank7318913609765
Omsättningstillgångar1382482859611 529
Summa tillgångar1472853531 0611 630
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat2912397768
Eget kapital104129112389526
Justerat eget kapital104129112403748
Obeskattade reserver00018280
Kortfristiga skulder43156241654824
Summa eget kapital och skulder1472853531 0611 630

Verksamhet

LewisJonsson Arkitektkontor AB omsatte 298 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 480 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -6,7 procent, och soliditeten var hög — 70,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 37 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Karlskrona.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva arkitektverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är LewisJonsson Arkitektkontor AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av LewisJonsson Arkitektkontor AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller LewisJonsson Arkitektkontor AB (556769-9128)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2008-11-17
Bransch Arkitektverksamhet (SNI 71110)
Adress
Fjelievägen 15E, 227 36, Lund
Besök: Muraregatan 16, Karlskrona
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad