Aktiebolag Nordmaling
LevInn AB
57 sökningar
Omsättning 2025
2,4 mkr
+86,1 %Rörelsemarginal
12,6 %
+16,5 p.e.Soliditet
78,9 %
+3,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 445 | 1 314 | 1 494 | 1 869 | 467 |
| Rörelseresultat | 309 | −51 | 427 | 3 | 119 |
| Årets resultat | 156 | −59 | 185 | −80 | 35 |
| Eget kapital | 384 | 227 | 286 | 101 | 181 |
| Balansomslutning | 561 | 301 | 1 855 | 3 008 | 3 010 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 445 | 1 314 | 1 494 | 1 869 | 467 |
| Personalkostnader | 665 | 479 | 470 | 613 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 27 | 58 | 58 |
| Övriga externa kostnader | 1 289 | 1 098 | 1 172 | 1 151 | 291 |
| Övriga rörelseposter, netto | −182 | 212 | 602 | −44 | — |
| Rörelseresultat | 309 | −51 | 427 | 3 | 119 |
| Räntekostnader | 10 | 72 | 135 | 87 | 76 |
| Resultat efter finansiella poster | 299 | −123 | 292 | −84 | 42 |
| Bokslutsdispositioner | −74 | 66 | −66 | 4 | 3 |
| Skatt | 69 | 2 | 41 | 0 | 10 |
| Årets resultat | 156 | −59 | 185 | −80 | 35 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 427 | 2 949 | 3 006 |
| Kortfristiga fordringar | 481 | 201 | 97 | 59 | 3 |
| Kassa och bank | 80 | 100 | 331 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 561 | 301 | 428 | 59 | 3 |
| Summa tillgångar | 561 | 301 | 1 855 | 3 008 | 3 010 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 178 | 236 | 51 | 131 | 96 |
| Eget kapital | 384 | 227 | 286 | 101 | 181 |
| Justerat eget kapital | 443 | 227 | 338 | 101 | 184 |
| Obeskattade reserver | 74 | 0 | 66 | 0 | 4 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 1 160 | 2 712 | 2 713 |
| Kortfristiga skulder | 103 | 74 | 343 | 195 | 112 |
| Summa eget kapital och skulder | 561 | 301 | 1 855 | 3 008 | 3 010 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 1 110 | 2 860 | 2 860 |
Verksamhet
LevInn AB omsatte 2,4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 4 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 12,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 78,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 86 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Nordmaling.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Äga och Förvalta och hyra ut fastigheter, samt äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Joakim Rehn (f. 1976) Styrelseledamot
- Anna Hägg (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-07-01 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med virke och byggvaror (SNI 47521) |
| Adress | Tännstrand 626, 914 92, Lögdeå Besök: Tännstrand 626, Lögdeå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |