starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

Leverage Holding AB

98 sökningar

Omsättning 2025

86 tkr

−54,3 %
Rörelsemarginal

-24,4 %

−14,3 p.e.
Soliditet

79,1 %

+15,4 p.e.
Anställda

0

−100,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Omsättning861881359381 256
Rörelseresultat−21−19−24310169
Årets resultat400204−168108
Eget kapital924524320336328
Balansomslutning1 1988857981 1771 277
Anställda01111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Nettoomsättning861881359381 256
Personalkostnader01122868391 071
Övriga externa kostnader10795928895
Övriga rörelseposter, netto————79
Rörelseresultat−21−19−24310169
Ränteintäkter231——
Räntekostnader000011
Resultat efter finansiella poster381184−24210158
Bokslutsdispositioner20212270−30
Skatt111320
Årets resultat400204−168108

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Anläggningstillgångar724574579570570
Kortfristiga fordringar470259192489594
Kassa och bank45227118113
Omsättningstillgångar474311219606707
Summa tillgångar1 1988857981 1771 277
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat424220236228120
Eget kapital924524320336328
Justerat eget kapital948564376573565
Obeskattade reserver305071298298
Kortfristiga skulder244311407543651
Summa eget kapital och skulder1 1988857981 1771 277

Verksamhet

Leverage Holding AB omsatte 86 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -24,4 procent, och soliditeten var hög — 79,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 54 procent. Sätet finns i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring, för- säljning och kapitalförvaltning samt annan därmed förenlig verk- samhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Leverage Holding AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Leverage Holding AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Leverage Holding AB (556688-9704)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Koncern

Koncernmoder Leverage Holding AB (556688-9704)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2005-11-01
Bransch Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Adress
Stallbacken 10, 429 43, Särö
Besök: Stallbacken 10, Särö
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad