Aktiebolag Göteborg
LETHAB L. Thalinson Aktiebolag
136 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
38,4 %
−0,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −48 | −331 | −2 | −19 | −35 | −42 | −24 | −73 |
| Årets resultat | 1 | −333 | 7 | −19 | −35 | 23 | −27 | −77 |
| Eget kapital | 812 | 811 | 1 144 | 1 137 | 1 156 | 1 191 | 1 167 | 1 194 |
| Balansomslutning | 2 114 | 2 079 | 2 495 | 2 493 | 2 529 | 0 | 2 598 | 2 820 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 48 | 331 | 2 | 19 | 35 | 42 | 8 | 67 |
| Rörelseresultat | −48 | −331 | −2 | −19 | −35 | −42 | −24 | −73 |
| Ränteintäkter | 49 | 43 | 9 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 44 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −333 | 7 | −19 | −35 | −42 | −27 | −77 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 65 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 | −333 | 7 | −19 | −35 | 23 | −27 | −77 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 148 | 148 | 148 | 148 | 148 | 0 | 117 | 52 |
| Kortfristiga fordringar | 92 | 82 | −4 | −4 | 18 | 18 | 18 | 11 |
| Kassa och bank | 1 874 | 1 849 | 2 351 | 2 349 | 2 364 | 2 443 | 2 463 | 2 758 |
| Omsättningstillgångar | 2 114 | 2 079 | 2 495 | 2 493 | 2 529 | 2 461 | 2 598 | 2 820 |
| Summa tillgångar | 2 114 | 2 079 | 2 495 | 2 493 | 2 529 | 0 | 2 598 | 2 820 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 691 | 1 024 | 1 017 | 1 036 | 1 071 | 1 048 | 1 074 | 1 151 |
| Eget kapital | 812 | 811 | 1 144 | 1 137 | 1 156 | 1 191 | 1 167 | 1 194 |
| Justerat eget kapital | 812 | 811 | 1 144 | 1 137 | 1 156 | 1 191 | 1 219 | 1 246 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 65 | 65 |
| Långfristiga skulder | 1 207 | 1 223 | 1 232 | 1 237 | 1 254 | 1 254 | 1 254 | 1 254 |
| Kortfristiga skulder | 95 | 45 | 119 | 119 | 119 | 134 | 112 | 307 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 114 | 2 079 | 2 495 | 2 493 | 2 529 | 2 579 | 2 598 | 2 820 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall idka konstruktionsverksamhet och handel med indust- riella utrustningar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Gustaf Lennart Talinsson (f. 1948) Styrelseledamot
- Berit Vivian Påsse (f. 1937) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1980-02-25 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649) |
| Adress | Box 114, 428 22, Kållered Besök: Box 114, Kållered |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |