Aktiebolag Lerum
Lerums Måleri Aktiebolag
83 sökningar
Omsättning 2025
578 tkr
−10,9 %Rörelsemarginal
58,0 %
−1,5 p.e.Soliditet
91,7 %
+1,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 578 | 649 | 1 296 | 1 392 | 1 079 | 1 003 | 898 | 1 174 |
| Rörelseresultat | 335 | 386 | 362 | 282 | 357 | 149 | 8 | 180 |
| Årets resultat | 268 | 309 | 512 | 199 | 232 | 143 | 6 | 104 |
| Eget kapital | 698 | 430 | 633 | 721 | 522 | 689 | 547 | 541 |
| Balansomslutning | 761 | 475 | 790 | 1 130 | 843 | 1 149 | 1 039 | 1 035 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 578 | 649 | 1 296 | 1 392 | 1 079 | 1 003 | 898 | 1 174 |
| Personalkostnader | 1 | 0 | 596 | 603 | 367 | 545 | 603 | 603 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 16 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 61 | 92 | 108 | 136 | 94 | 105 | 96 | 122 |
| Övriga rörelseposter, netto | −181 | −171 | −230 | −371 | −261 | −188 | −175 | −253 |
| Rörelseresultat | 335 | 386 | 362 | 282 | 357 | 149 | 8 | 180 |
| Ränteintäkter | 1 | 7 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 337 | 390 | 363 | 282 | 357 | 149 | 8 | 180 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 286 | −30 | −60 | 35 | 0 | −46 |
| Skatt | 69 | 81 | 137 | 53 | 64 | 41 | 2 | 31 |
| Årets resultat | 268 | 309 | 512 | 199 | 232 | 143 | 6 | 104 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 32 |
| Varulager | 2 | 2 | 2 | 5 | 6 | 5 | 4 | 3 |
| Kortfristiga fordringar | 168 | 62 | 116 | 163 | 38 | 140 | 205 | 101 |
| Kassa och bank | 591 | 411 | 672 | 962 | 799 | 1 004 | 815 | 899 |
| Omsättningstillgångar | 761 | 475 | 790 | 1 130 | 843 | 1 149 | 1 023 | 1 003 |
| Summa tillgångar | 761 | 475 | 790 | 1 130 | 843 | 1 149 | 1 039 | 1 035 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 310 | 1 | 1 | 402 | 170 | 426 | 421 | 317 |
| Eget kapital | 698 | 430 | 633 | 721 | 522 | 689 | 547 | 541 |
| Justerat eget kapital | 698 | 430 | 633 | 948 | 725 | 845 | 730 | 724 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 286 | 256 | 196 | 231 | 231 |
| Kortfristiga skulder | 63 | 45 | 157 | 123 | 65 | 264 | 261 | 263 |
| Summa eget kapital och skulder | 761 | 475 | 790 | 1 130 | 843 | 1 149 | 1 039 | 1 035 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 637 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Lerums Måleri Aktiebolag bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 578 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 58,0 procent, och soliditeten var hög — 91,7 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Lerum.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet samt försäljning av där- till hörande produkter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Thomas Jan-Göran Färdig (f. 1960) Styrelseledamot
- Karin Margareta Färdig (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-04-18 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Häradsvägen 1C läg 1504, 443 31, Lerum Besök: Häradsvägen 1 C Läg 1504, Lerum |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |