Aktiebolag Malmö
Lerbruket Studio AB
142 sökningar
518 tkr
−11,9 %-9,5 %
−6,6 p.e.13,2 %
+0,5 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 518 | 588 | 1 185 | 835 | 585 |
| Rörelseresultat | −49 | −17 | −14 | 5 | −8 |
| Årets resultat | −49 | −17 | −14 | 4 | −9 |
| Eget kapital | 17 | 16 | 25 | 17 | 13 |
| Balansomslutning | 129 | 126 | 176 | 173 | 131 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 518 | 588 | 1 185 | 835 | 585 |
| Personalkostnader | 290 | 292 | 360 | 246 | 119 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 10 | 8 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 233 | 270 | 542 | 346 | 359 |
| Övriga rörelseposter, netto | −38 | −37 | −287 | −230 | −107 |
| Rörelseresultat | −49 | −17 | −14 | 5 | −8 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −49 | −17 | −14 | 4 | −9 |
| Årets resultat | −49 | −17 | −14 | 4 | −9 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 62 | 38 | 36 | 24 | 32 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 5 | 24 | 23 | 53 |
| Kassa och bank | 56 | 83 | 116 | 126 | 46 |
| Omsättningstillgångar | 67 | 88 | 140 | 149 | 99 |
| Summa tillgångar | 129 | 126 | 176 | 173 | 131 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −9 | 0 | −8 | −12 | −3 |
| Eget kapital | 17 | 16 | 25 | 17 | 13 |
| Justerat eget kapital | 17 | 16 | 25 | 17 | 13 |
| Kortfristiga skulder | 112 | 110 | 151 | 156 | 118 |
| Summa eget kapital och skulder | 129 | 126 | 176 | 173 | 131 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lerbruket Studio AB 518 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 194 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -9,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 13,2 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 12 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Malmö.
Keramiker egen keramiktillverkning såsom drejade fat, tallrikar, koppar, skålar, skupturala föremål, vaser, krukor och prydnadsföremål i stengodslera för och till försäljning och kommer ha kursverksamhet i drejning för privatpersoner och företag.
Hitta fler företag som Lerbruket Studio AB – inom annan övrig utbildning i Malmö →
Styrelse & ledning
- Anna Malmsjö Ahlberg (f. 1972) Styrelseledamot
- Jonas Ahlberg (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-03-31 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig utbildning (SNI 85599) |
| Adress | Ängeltoftagatan 12, 216 22, Limhamn Besök: Ängeltoftagatan 12, Limhamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |