Aktiebolag Varberg
LeoLo väst AB
77 sökningar
Omsättning 2025
11,1 mkr
+201,5 %Rörelsemarginal
39,9 %
−13,0 p.e.Soliditet
58,0 %
−5,5 p.e.Anställda
5
+150,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 123 | 3 689 | 0 | 0 | 0 | 0 | 290 | 3 508 |
| Rörelseresultat | 4 439 | 1 952 | −13 | −50 | −5 | −6 | −62 | 1 464 |
| Årets resultat | 2 644 | 1 546 | 130 | 0 | −5 | 13 | 0 | 846 |
| Eget kapital | 4 107 | 1 673 | 336 | 402 | 587 | 781 | 948 | 1 118 |
| Balansomslutning | 7 085 | 2 636 | 445 | 658 | 897 | 1 100 | 1 393 | 2 264 |
| Anställda | 5 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 | 2018-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 123 | 3 689 | 0 | 0 | 0 | 0 | 290 | 3 508 |
| Personalkostnader | 5 252 | 1 362 | 0 | 20 | 0 | 0 | 133 | 1 616 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 48 |
| Övriga externa kostnader | 1 262 | 355 | 13 | 30 | 81 | 100 | 170 | 380 |
| Övriga rörelseposter, netto | −155 | — | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 4 439 | 1 952 | −13 | −50 | −5 | −6 | −62 | 1 464 |
| Ränteintäkter | 4 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 11 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 438 | 1 949 | −13 | −50 | −5 | −9 | −73 | 1 449 |
| Bokslutsdispositioner | −1 100 | 0 | 181 | 50 | 0 | 27 | 74 | −360 |
| Skatt | 694 | 403 | 39 | 0 | 0 | 4 | 1 | 243 |
| Årets resultat | 2 644 | 1 546 | 130 | 0 | −5 | 13 | 0 | 846 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-10 | 2024-10 | 2023-10 | 2022-10 | 2021-10 | 2020-10 | 2019-10 | 2018-10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 146 | 207 | 0 | 0 | 0 | 0 | 126 | 176 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 308 |
| Kortfristiga fordringar | 2 261 | 1 246 | 2 | 5 | 2 | 56 | 1 | 297 |
| Kassa och bank | 4 678 | 1 183 | 443 | 653 | 896 | 1 044 | 1 266 | 1 483 |
| Omsättningstillgångar | 6 939 | 2 429 | 445 | 658 | 897 | 1 100 | 1 268 | 2 088 |
| Summa tillgångar | 7 085 | 2 636 | 445 | 658 | 897 | 1 100 | 1 393 | 2 264 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 413 | 77 | 156 | 352 | 542 | 718 | 898 | 222 |
| Eget kapital | 4 107 | 1 673 | 336 | 402 | 587 | 781 | 948 | 1 118 |
| Justerat eget kapital | 5 030 | 1 722 | 385 | 595 | 820 | 1 014 | 1 201 | 1 431 |
| Obeskattade reserver | 1 162 | 62 | 62 | 243 | 293 | 293 | 319 | 394 |
| Långfristiga skulder | 0 | 104 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 97 |
| Kortfristiga skulder | 1 816 | 797 | 47 | 13 | 17 | 26 | 126 | 655 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 085 | 2 636 | 445 | 658 | 897 | 1 100 | 1 393 | 2 264 |
| Ställda säkerheter | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
Verksamhet
Mätt mot de 398 bolag som granskas inom samma bransch hamnar LeoLo väst AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 11,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 39,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 58,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 202 procent. Bolaget sysselsatte 5 personer och har sitt säte i Varberg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva underhåll av järnvägsanläggningar samt liknande verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fredrik Petersson (f. 1987) Ordförande, Styrelseledamot
- Shahram Yoosefi (f. 1983) Styrelseledamot
- Mikael Petersson (f. 1961) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Oskar Wigell (f. 1974) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-19 |
|---|---|
| Bransch | Anläggning av järnvägar och tunnelbanor (SNI 42120) |
| Adress | Kagabäcksvägen 41, 432 74, Träslövsläge Besök: Kagabäcksvägen 41, Träslövsläge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |