Aktiebolag Lund 120 sökningar
Leg Optiker Branning AB
Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
22,5 mkr
+6,1 %12,1 %
+7,7 p.e.43,0 %
+25,0 p.e.10
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 22 486 | 21 192 | 20 836 | 19 666 | 17 644 | 15 901 | 14 751 | 13 663 |
| Rörelseresultat | 2 720 | 925 | 1 253 | 2 073 | 2 040 | 1 035 | 448 | 398 |
| Årets resultat | 224 | 634 | 849 | 1 156 | 1 435 | 926 | 197 | 281 |
| Eget kapital | 3 566 | 1 594 | 3 960 | 4 111 | 3 955 | 2 520 | 2 166 | 1 968 |
| Balansomslutning | 8 296 | 8 876 | 9 695 | 10 695 | 9 269 | 7 352 | 6 809 | 7 594 |
| Anställda | 10 | 10 | 12 | 12 | 8 | 8 | 9 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 486 | 21 192 | 20 836 | 19 666 | 17 644 | 15 901 | 14 751 | 13 663 |
| Personalkostnader | 6 585 | 6 537 | 6 995 | 5 749 | 4 675 | 3 249 | 3 961 | 3 627 |
| Av- och nedskrivningar | 114 | 54 | 217 | 243 | 235 | 215 | 211 | 219 |
| Övriga externa kostnader | 4 942 | 6 043 | 4 806 | 4 531 | 4 499 | 5 285 | 4 134 | 3 722 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 125 | −7 633 | −7 565 | −7 070 | −6 195 | −6 117 | −5 997 | −5 697 |
| Rörelseresultat | 2 720 | 925 | 1 253 | 2 073 | 2 040 | 1 035 | 448 | 398 |
| Ränteintäkter | 3 | 5 | 68 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 49 | 39 | 6 | 2 | 2 | 4 | 12 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 675 | 891 | 1 315 | 2 072 | 2 038 | 1 155 | 293 | 400 |
| Bokslutsdispositioner | 131 | −48 | −140 | −90 | −206 | 13 | 8 | −18 |
| Koncernbidrag | −2 488 | 0 | −75 | −495 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 94 | 210 | 251 | 330 | 397 | 242 | 104 | 101 |
| Årets resultat | 224 | 634 | 849 | 1 156 | 1 435 | 926 | 197 | 281 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 794 | 854 | 190 | 284 | 478 | 657 | 787 | 1 141 |
| Varulager | 2 489 | 2 314 | 2 233 | 2 060 | 1 864 | 2 148 | 1 850 | 1 757 |
| Kortfristiga fordringar | 1 475 | 3 822 | 6 180 | 562 | 605 | 644 | 723 | 729 |
| Kassa och bank | 3 538 | 1 886 | 1 092 | 1 135 | 1 562 | 1 002 | 717 | 1 235 |
| Omsättningstillgångar | 7 502 | 8 022 | 9 505 | 10 410 | 8 791 | 6 695 | 6 022 | 6 454 |
| Summa tillgångar | 8 296 | 8 876 | 9 695 | 10 695 | 9 269 | 7 352 | 6 809 | 7 594 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 474 | 840 | 2 991 | 2 835 | 2 400 | 1 474 | 1 849 | 1 567 |
| Eget kapital | 3 566 | 1 594 | 3 960 | 4 111 | 3 955 | 2 520 | 2 166 | 1 968 |
| Justerat eget kapital | 5 314 | 3 447 | 5 776 | 5 816 | 5 587 | 3 989 | 3 645 | 3 454 |
| Obeskattade reserver | 2 202 | 2 334 | 2 287 | 2 147 | 2 056 | 1 850 | 1 863 | 1 871 |
| Långfristiga skulder | 710 | 830 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 113 |
| Kortfristiga skulder | 3 566 | 4 118 | 3 448 | 4 437 | 3 258 | 2 982 | 2 780 | 3 642 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 296 | 8 876 | 9 695 | 10 695 | 9 269 | 7 352 | 6 809 | 7 594 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 682 granskade bolag ligger Leg Optiker Branning AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 22,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 12,1 procent — en god nivå — medan soliditeten på 43,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 10 personer och har sitt säte i Lund.
Bolaget ska bedriva utprovning och försäljning av glasögon och kontaktlinser, bedriva ögonanalys, ögonhälsa, försäljning av därtill hörande produkter och preparat samt förvalta värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Helena Maria Branning (f. 1973) Verkställande direktör
- Helena Maria Branning (f. 1973) Styrelseledamot
- Mona Britt Maria Branning (f. 1943) Styrelsesuppleant
- Martin Erlandsson (f. 1984) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | NENAB Holding AB (556693-0698) |
|---|---|
| Koncernmoder | NENAB Holding AB (556693-0698) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-12-14 |
|---|---|
| Adress | Lilla Fiskaregatan 6, 222 22, Lund Besök: Lilla Fiskaregatan 6, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |