Aktiebolag Borås
Lefro Maskinteknik Aktiebolag
63 sökningar
Omsättning 2025
15 tkr
−54,5 %Rörelsemarginal
20,0 %
+1,8 p.e.Soliditet
98,0 %
+0,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 | 33 | 49 | 161 | 36 | 50 | 21 | 1 294 |
| Rörelseresultat | 3 | 6 | 31 | 96 | 18 | 25 | −19 | 692 |
| Årets resultat | 22 | 39 | 161 | 57 | 35 | 57 | 47 | 641 |
| Eget kapital | 814 | 992 | 1 153 | 1 192 | 1 310 | 1 450 | 1 567 | 1 740 |
| Balansomslutning | 831 | 1 020 | 1 220 | 1 273 | 1 400 | 1 602 | 1 816 | 2 144 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 | 33 | 49 | 161 | 36 | 50 | 21 | 1 294 |
| Personalkostnader | 1 | 1 | 2 | 4 | 1 | 1 | 0 | 599 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 18 | 11 | 15 | 8 | 14 | 34 | 182 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −8 | −5 | −46 | −9 | −10 | −6 | 192 |
| Rörelseresultat | 3 | 6 | 31 | 96 | 18 | 25 | −19 | 692 |
| Ränteintäkter | 24 | 45 | 45 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 0 | 84 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 26 | 49 | 176 | 44 | 16 | 56 | 13 | 676 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 50 | 38 | 18 | 40 | 150 |
| Skatt | 4 | 11 | 15 | 37 | 18 | 16 | 6 | 185 |
| Årets resultat | 22 | 39 | 161 | 57 | 35 | 57 | 47 | 641 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 82 | 239 | 571 | 470 | 527 | 491 | 491 | 608 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 0 | 37 | 18 | 17 | 35 | 137 | 58 |
| Kassa och bank | 738 | 781 | 612 | 785 | 856 | 1 076 | 1 188 | 1 478 |
| Omsättningstillgångar | 748 | 781 | 650 | 803 | 872 | 1 111 | 1 324 | 1 536 |
| Summa tillgångar | 831 | 1 020 | 1 220 | 1 273 | 1 400 | 1 602 | 1 816 | 2 144 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 672 | 833 | 872 | 1 015 | 1 155 | 1 273 | 1 400 | 979 |
| Eget kapital | 814 | 992 | 1 153 | 1 192 | 1 310 | 1 450 | 1 567 | 1 740 |
| Justerat eget kapital | 814 | 992 | 1 153 | 1 192 | 1 350 | 1 520 | 1 651 | 1 856 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 88 | 106 | 146 |
| Kortfristiga skulder | 17 | 28 | 67 | 81 | 40 | 64 | 143 | 258 |
| Summa eget kapital och skulder | 831 | 1 020 | 1 220 | 1 273 | 1 400 | 1 602 | 1 816 | 2 144 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 156 granskade bolag ligger Lefro Maskinteknik Aktiebolag i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 15 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 20,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 98,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 55 procent. Sätet finns i Borås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva maskinbearbetning inom stål- och metallbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Nils Lennart Johansson (f. 1945) Styrelseledamot
- Siv Ros-Marie Johansson (f. 1946) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-11-21 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Fjällvägen 3, 507 71, Gånghester Besök: Fjällvägen 3, Gånghester |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |