Aktiebolag Sollentuna
Lefa-Mark Aktiebolag
256 sökningar
Omsättning 2025
39,7 mkr
+7,3 %Rörelsemarginal
9,0 %
−9,4 p.e.Soliditet
64,0 %
+7,0 p.e.Anställda
10
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 39 740 | 37 040 | 60 573 | 46 164 | 29 848 | 28 022 | 51 173 | 74 563 |
| Rörelseresultat | 3 591 | 6 841 | 16 151 | 3 443 | 371 | −2 043 | 6 016 | 10 017 |
| Årets resultat | 4 564 | 6 152 | 15 566 | 4 586 | 1 249 | 1 654 | 5 193 | 7 799 |
| Eget kapital | 13 849 | 16 785 | 33 384 | 27 818 | 23 232 | 22 810 | 21 156 | 18 963 |
| Balansomslutning | 21 648 | 29 441 | 44 740 | 54 504 | 44 934 | 40 994 | 45 150 | 46 809 |
| Anställda | 10 | 10 | 13 | 14 | 13 | 14 | 15 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 39 740 | 37 040 | 60 573 | 46 164 | 29 848 | 28 022 | 51 173 | 74 563 |
| Personalkostnader | 8 249 | 8 978 | 8 283 | 11 979 | 9 663 | 10 159 | 11 505 | 11 689 |
| Av- och nedskrivningar | 2 468 | 2 670 | 2 442 | 2 166 | 1 000 | 1 702 | 2 843 | 3 316 |
| Övriga externa kostnader | 4 193 | 3 779 | 5 117 | 5 106 | 4 092 | 4 400 | 4 391 | 4 521 |
| Övriga rörelseposter, netto | −21 239 | −14 772 | −28 580 | −23 470 | −14 722 | −13 804 | −26 418 | −45 020 |
| Rörelseresultat | 3 591 | 6 841 | 16 151 | 3 443 | 371 | −2 043 | 6 016 | 10 017 |
| Ränteintäkter | 132 | 984 | 785 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 7 | 0 | 5 | 1 | 0 | 7 | 13 | 24 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 716 | 7 825 | 18 416 | 3 423 | 384 | −1 399 | 6 551 | 9 423 |
| Bokslutsdispositioner | 2 101 | 0 | 272 | 2 431 | 1 253 | 3 409 | −9 | 830 |
| Skatt | 1 253 | 1 672 | 3 122 | 1 268 | 388 | 356 | 1 349 | 2 454 |
| Årets resultat | 4 564 | 6 152 | 15 566 | 4 586 | 1 249 | 1 654 | 5 193 | 7 799 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 864 | 8 122 | 15 667 | 14 058 | 10 546 | 5 948 | 19 479 | 22 039 |
| Varulager | 176 | 181 | 174 | 144 | 124 | 103 | 130 | 120 |
| Kortfristiga fordringar | 8 847 | 7 309 | 3 513 | 15 342 | 12 287 | 15 633 | 16 526 | 13 971 |
| Kassa och bank | 7 761 | 13 829 | 25 386 | 24 960 | 21 977 | 19 311 | 9 016 | 10 678 |
| Omsättningstillgångar | 16 784 | 21 318 | 29 072 | 40 446 | 34 388 | 35 047 | 25 671 | 24 769 |
| Summa tillgångar | 21 648 | 29 441 | 44 740 | 54 504 | 44 934 | 40 994 | 45 150 | 46 809 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Balanserat resultat | 8 685 | 10 033 | 17 218 | 22 632 | 21 383 | 20 556 | 15 363 | 10 564 |
| Eget kapital | 13 849 | 16 785 | 33 384 | 27 818 | 23 232 | 22 810 | 21 156 | 18 963 |
| Justerat eget kapital | 16 231 | 20 835 | 37 434 | 32 084 | 29 428 | 30 001 | 31 054 | 28 854 |
| Obeskattade reserver | 3 000 | 5 101 | 5 101 | 5 373 | 7 804 | 9 057 | 12 466 | 12 457 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 2 387 | 2 387 | 2 606 | 2 621 | 2 606 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 233 |
| Kortfristiga skulder | 4 799 | 7 555 | 6 255 | 18 926 | 11 511 | 6 521 | 8 907 | 12 550 |
| Summa eget kapital och skulder | 21 648 | 29 441 | 44 740 | 54 504 | 44 934 | 40 994 | 45 150 | 46 809 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 1 921 | 1 921 | 2 098 | 2 109 | 2 597 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 679 | 402 | 275 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 155 granskade bolag ligger Lefa-Mark Aktiebolag bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 39,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 9,0 procent, och soliditeten var hög — 64,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Sollentuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggnads- och anläggningsverksamhet samt utöva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Alexander Berg (f. 1987) Verkställande direktör
Styrelse
- Staffan Berg (f. 1957) Ordförande, Styrelseledamot
- Christoffer Berg (f. 1986) Styrelseledamot
- Alexander Berg (f. 1987) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Pierre Jansson (f. 1971) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Mountain Future Holding AB (559040-9446) |
|---|---|
| Koncernmoder | Mountain Future Holding AB (559040-9446) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-01-19 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999) |
| Adress | Bergväggsvägen 6, 192 48, Sollentuna Besök: Bergväggsvägen 6, Sollentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-928855 |