Aktiebolag Österåker
Leek & Gräv Aktiebolag
133 sökningar
13,1 mkr
+7,7 %12,9 %
+14,4 p.e.55,2 %
−5,5 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 127 | 12 185 | 15 025 | 15 262 | 14 179 | 15 151 | 12 839 | 12 384 |
| Rörelseresultat | 1 696 | −180 | 895 | 2 259 | 458 | 2 614 | 1 147 | 1 578 |
| Årets resultat | 1 122 | −296 | 668 | 1 665 | 200 | 1 982 | 865 | 1 195 |
| Eget kapital | 7 728 | 6 606 | 7 003 | 6 434 | 4 869 | 4 770 | 2 888 | 2 123 |
| Balansomslutning | 14 010 | 10 893 | 11 798 | 9 772 | 9 099 | 9 631 | 6 717 | 6 011 |
| Anställda | 4 | 4 | 3 | 4 | 6 | 6 | 5 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 127 | 12 185 | 15 025 | 15 262 | 14 179 | 15 151 | 12 839 | 12 384 |
| Personalkostnader | 2 377 | 2 583 | 2 464 | 2 653 | 3 180 | 3 103 | 2 604 | 2 797 |
| Av- och nedskrivningar | 1 157 | 1 031 | 1 079 | 955 | 921 | 867 | 846 | 564 |
| Övriga externa kostnader | 1 420 | 5 307 | 3 681 | 4 264 | 4 405 | 3 827 | 4 171 | 4 075 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 477 | −3 444 | −6 906 | −5 131 | −5 215 | −4 740 | −4 071 | −3 370 |
| Rörelseresultat | 1 696 | −180 | 895 | 2 259 | 458 | 2 614 | 1 147 | 1 578 |
| Ränteintäkter | 6 | 9 | 32 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 115 | 126 | 81 | 100 | 112 | 91 | 38 | 45 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 587 | −296 | 847 | 2 159 | 346 | 2 523 | 1 109 | 1 532 |
| Skatt | 465 | 0 | 178 | 494 | 147 | 541 | 244 | 337 |
| Årets resultat | 1 122 | −296 | 668 | 1 665 | 200 | 1 982 | 865 | 1 195 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 906 | 4 678 | 5 438 | 4 942 | 5 680 | 5 795 | 4 078 | 3 932 |
| Kortfristiga fordringar | 2 276 | 3 445 | 4 854 | 4 026 | 1 978 | 2 213 | 1 271 | 936 |
| Kassa och bank | 4 087 | 2 149 | 975 | 804 | 1 441 | 1 623 | 1 367 | 1 143 |
| Omsättningstillgångar | 7 103 | 6 215 | 6 361 | 4 830 | 3 419 | 3 836 | 2 639 | 2 079 |
| Summa tillgångar | 14 010 | 10 893 | 11 798 | 9 772 | 9 099 | 9 631 | 6 717 | 6 011 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 556 | 6 852 | 6 285 | 4 719 | 4 619 | 2 738 | 1 973 | 878 |
| Eget kapital | 7 728 | 6 606 | 7 003 | 6 434 | 4 869 | 4 770 | 2 888 | 2 123 |
| Justerat eget kapital | 7 728 | 6 606 | 7 003 | 6 434 | 4 869 | 4 770 | 2 888 | 2 123 |
| Långfristiga skulder | 2 167 | 886 | 1 342 | 881 | 1 637 | 2 257 | 1 281 | 1 504 |
| Kortfristiga skulder | 4 115 | 3 401 | 3 453 | 2 457 | 2 593 | 2 604 | 2 548 | 2 384 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 010 | 10 893 | 11 798 | 9 772 | 9 099 | 9 631 | 6 717 | 6 011 |
| Ställda säkerheter | 5 552 | 2 531 | 4 497 | 4 684 | 5 474 | 5 524 | 3 802 | 3 443 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 663 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Leek & Gräv Aktiebolag i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 13,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 12,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 55,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Österåker.
Aktiebolaget ska bedriva entreprenad och anläggning inom byggnadssektorn, snöröjning, äga och och förvalta aktier och andra värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Magnus Emanuel Leek (f. 1977) Styrelseledamot
- Mats Olof Leek (f. 1947) Styrelsesuppleant
- Benny Svensson (f. 1979) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-10-04 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Bönhusvägen 17, 184 93, Åkersberga Besök: Bönhusvägen 17, Åkersberga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7268003 |