starkabolag.se

Aktiebolag Malmö

Leanway AB

145 sökningar

Omsättning 2024

875 tkr

−22,3 %
Rörelsemarginal

-16,6 %

−29,9 p.e.
Soliditet

41,2 %

−5,6 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning8751 1261 0268811 387
Rörelseresultat−145150−185−105269
Årets resultat−69116−9651189
Eget kapital68218102398348
Balansomslutning1656221 0901 0811 180
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Nettoomsättning8751 1261 0268811 387
Personalkostnader701666799691753
Övriga externa kostnader319310406428365
Övriga rörelseposter, netto——−6133—
Rörelseresultat−145150−185−105269
Ränteintäkter210——
Räntekostnader1811519
Resultat efter finansiella poster−161149−200−106260
Bokslutsdispositioner920105180−12
Skatt03312360
Årets resultat−69116−9651189

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Kortfristiga fordringar424199411 065651
Kassa och bank12320314916529
Omsättningstillgångar1656221 0901 0811 180
Summa tillgångar1656221 0901 0811 180
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat3729824759
Eget kapital68218102398348
Justerat eget kapital68291175554647
Obeskattade reserver09292197377
Kortfristiga skulder97312896486455
Summa eget kapital och skulder1656221 0901 0811 180

Verksamhet

Räkenskapsåret 2024 omsatte Leanway AB 875 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 201 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -16,6 procent, och soliditeten var god — 41,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 22 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Malmö.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva utbildning samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Leanway AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Leanway AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Leanway AB (556779-9464)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2009-03-25
Bransch Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Adress
Möllegårdsvägen 23, 244 91, Kävlinge
Besök: Möllegårdsvägen 23, Kävlinge
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad