Aktiebolag Stockholm
LDA Larmkonsult Direct AB
550 sökningar
12,7 mkr
+3,7 %4,0 %
+11,1 p.e.5,2 %
+32,1 p.e.11
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 732 | 12 277 | 14 000 | 15 823 | 13 838 | 12 298 | 13 488 | 17 452 |
| Rörelseresultat | 511 | −870 | −371 | −361 | 132 | 24 | 347 | −13 |
| Årets resultat | 463 | −909 | −374 | −373 | 89 | 19 | 266 | 7 |
| Eget kapital | 132 | −708 | 202 | 576 | 948 | 860 | 816 | 549 |
| Balansomslutning | 2 535 | 2 635 | 3 711 | 3 720 | 4 071 | 3 146 | 3 538 | 2 630 |
| Anställda | 11 | 11 | 13 | 12 | 10 | 9 | 10 | 10 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 732 | 12 277 | 14 000 | 15 823 | 13 838 | 12 298 | 13 488 | 17 452 |
| Personalkostnader | 8 020 | 7 996 | 9 427 | 9 360 | 7 917 | 6 693 | 7 766 | 9 706 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 30 | 81 | 62 | 49 | 44 | 37 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 796 | 3 618 | 3 653 | 3 926 | 3 679 | 3 187 | 2 948 | 3 593 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 382 | −1 503 | −1 210 | −2 836 | −2 061 | −2 350 | −2 390 | −4 166 |
| Rörelseresultat | 511 | −870 | −371 | −361 | 132 | 24 | 347 | −13 |
| Ränteintäkter | 0 | 4 | 16 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 47 | 43 | 18 | 11 | 7 | 1 | 1 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 463 | −909 | −374 | −373 | 126 | 28 | 349 | −22 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 9 | 83 | 21 |
| Årets resultat | 463 | −909 | −374 | −373 | 89 | 19 | 266 | 7 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 27 | 49 | 131 | 212 | 144 | 161 | 148 | 0 |
| Varulager | 1 245 | 1 291 | 1 377 | 772 | 630 | 412 | 492 | 403 |
| Kortfristiga fordringar | 1 263 | 1 295 | 2 203 | 2 728 | 2 965 | 1 541 | 2 559 | 1 646 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 8 | 333 | 1 032 | 338 | 581 |
| Omsättningstillgångar | 2 508 | 2 586 | 3 579 | 3 508 | 3 927 | 2 984 | 3 390 | 2 630 |
| Summa tillgångar | 2 535 | 2 635 | 3 711 | 3 720 | 4 071 | 3 146 | 3 538 | 2 630 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −827 | 81 | 456 | 829 | 739 | 695 | 430 | 422 |
| Eget kapital | 132 | −708 | 202 | 576 | 948 | 860 | 816 | 549 |
| Justerat eget kapital | 132 | −708 | 202 | 576 | 948 | 860 | 816 | 549 |
| Långfristiga skulder | 125 | 620 | 346 | 65 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 278 | 2 723 | 3 163 | 3 079 | 3 123 | 2 286 | 2 722 | 2 081 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 535 | 2 635 | 3 711 | 3 720 | 4 071 | 3 146 | 3 538 | 2 630 |
| Ställda säkerheter | 600 | 600 | 722 | 722 | 600 | 600 | 600 | 400 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar LDA Larmkonsult Direct AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 12,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,0 procent, och soliditeten var låg — 5,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 11 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva installation och försäljning av alla slags larmanordningar och säkerhetsprodukter samt försäljning av solskydd och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva medicintekniska tjänster med förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Nathalie Huijsmans Utahs (f. 1990) Verkställande direktör
- Margareta Hansson (f. 1957) Styrelseledamot
- Nathalie Huijsmans Utahs (f. 1990) Styrelsesuppleant
- Martin Hammare (f. 1965) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1992-12-17 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Box, 7278, 187 14, Täby Besök: Box 7278, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-51241601 |