Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar LCS Container Solutions AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
LCS Container Solutions AB ökade omsättningen med 24 procent senaste året. Medianen bland branschens 93 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är −2,5 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 46,5 procent — branschens median är 47,9 procent.
Bolaget har 21 anställda; medianbolaget i branschen har 17.
Branschen: Tillverkning av karosserier för motorfordon, tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 39 | 83 | 53 % | |
| Värdeförändring | −34,0 % | 70 | 81 | 14 % |
| Tillväxt i omsättning | +23,6 % | 14 | 93 | 85 % |
| Rörelsemarginal | −2,5 % | 82 | 93 | 12 % |
| Avkastning på eget kapital | −0,8 % | 78 | 93 | 16 % |
| Soliditet | 46,5 % | 51 | 93 | 45 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 637 tkr | 20 | 93 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | −91 tkr | 82 | 93 | 12 % |
| Nettoomsättning | 76 372 tkr | 38 | 93 | 59 % |
| Rörelseresultat | −1 913 tkr | 85 | 93 | 9 % |
| Antal anställda | 21 | 41 | 93 | 56 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 592 | 13 440 | 73 % | |
| Värdeförändring | −34,0 % | 11 787 | 13 250 | 11 % |
| Tillväxt i omsättning | +23,6 % | 2 202 | 15 005 | 85 % |
| Rörelsemarginal | −2,5 % | 12 999 | 14 992 | 13 % |
| Avkastning på eget kapital | −0,8 % | 12 787 | 15 010 | 15 % |
| Soliditet | 46,5 % | 7 461 | 14 967 | 50 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 637 tkr | 3 294 | 15 010 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | −91 tkr | 13 574 | 15 010 | 10 % |
| Nettoomsättning | 76 372 tkr | 2 516 | 15 010 | 83 % |
| Rörelseresultat | −1 913 tkr | 14 018 | 15 010 | 7 % |
| Antal anställda | 21 | 2 959 | 15 010 | 80 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 19 857 | 78 068 | 75 % | |
| Värdeförändring | −34,0 % | 68 378 | 76 955 | 11 % |
| Tillväxt i omsättning | +23,6 % | 13 153 | 87 561 | 85 % |
| Rörelsemarginal | −2,5 % | 75 753 | 87 479 | 13 % |
| Avkastning på eget kapital | −0,8 % | 74 025 | 87 581 | 15 % |
| Soliditet | 46,5 % | 42 997 | 87 385 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 637 tkr | 17 899 | 87 582 | 80 % |
| Rörelseresultat per anställd | −91 tkr | 79 161 | 87 582 | 10 % |
| Nettoomsättning | 76 372 tkr | 13 915 | 87 582 | 84 % |
| Rörelseresultat | −1 913 tkr | 81 946 | 87 582 | 6 % |
| Antal anställda | 21 | 17 296 | 87 582 | 80 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .