starkabolag.se

Aktiebolag Örnsköldsvik

LB SKOG AB

31 sökningar

Omsättning 2025

710 tkr

−9,2 %
Rörelsemarginal

5,6 %

−0,8 p.e.
Soliditet

44,1 %

−5,2 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning710782669743733
Rörelseresultat4050342867
Årets resultat2025107349
Eget kapital312291266159157
Balansomslutning1 0729161 027462547
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning710782669743733
Personalkostnader486437375395404
Av- och nedskrivningar108110532521
Övriga externa kostnader151158216273248
Övriga rörelseposter, netto75−27317−427
Rörelseresultat4050342867
Räntekostnader14181455
Resultat efter finansiella poster2532329362
Bokslutsdispositioner00−20300
Skatt5719113
Årets resultat2025107349

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar568560670128153
Kortfristiga fordringar191186161206268
Kassa och bank313170196128125
Omsättningstillgångar504356357334394
Summa tillgångar1 0729161 027462547
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat24221610910658
Eget kapital312291266159157
Justerat eget kapital473452428159157
Obeskattade reserver20320320400
Långfristiga skulder33616725186113
Kortfristiga skulder221255306217277
Summa eget kapital och skulder1 0729161 027462547
Ställda säkerheter814781866300300

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte LB SKOG AB 710 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,6 procent, och soliditeten var god — 44,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Örnsköldsvik.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva entreprenadarbeten och personaluthyrning inom transport, mark- och anläggningsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är LB SKOG AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av LB SKOG AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller LB SKOG AB (559166-2860)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

LB SKOG AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2018-07-18
Bransch Vägtransport, godstrafik (SNI 49410)
Adress
Yttersel 144, 895 95, Mellansel
Besök: Yttersel 144, Mellansel
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad