Aktiebolag Uppsala
Launcles AB
15 sökningar
1,4 mkr
+461,9 %34,6 %
67,5 %
+22,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 388 | 247 | 2 207 |
| Rörelseresultat | 480 | −473 | 1 142 |
| Årets resultat | 418 | −192 | 681 |
| Eget kapital | 632 | 214 | 706 |
| Balansomslutning | 936 | 478 | 1 284 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 388 | 247 | 2 207 |
| Personalkostnader | 849 | 656 | 908 |
| Övriga externa kostnader | 59 | 65 | 157 |
| Rörelseresultat | 480 | −473 | 1 142 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 0 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 479 | −472 | 1 138 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 280 | −280 |
| Skatt | 62 | 0 | 177 |
| Årets resultat | 418 | −192 | 681 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 796 | 107 | 712 |
| Kassa och bank | 140 | 371 | 572 |
| Omsättningstillgångar | 936 | 478 | 1 284 |
| Summa tillgångar | 936 | 478 | 1 284 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 189 | 381 | 0 |
| Eget kapital | 632 | 214 | 706 |
| Justerat eget kapital | 632 | 214 | 928 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 280 |
| Kortfristiga skulder | 304 | 264 | 298 |
| Summa eget kapital och skulder | 936 | 478 | 1 284 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 489 granskade bolag ligger Launcles AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 34,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 67,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 462 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Uppsala.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom teknikbranschen, utöva handel med personbilar, lätta motorfordon och motorcyklar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Måns Ridzén (f. 1986) Styrelseledamot
- Mulima Sibongile Mabbanti (f. 1991) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-08-29 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Styrbjörnsgatan 9, 753 34, Uppsala Besök: Styrbjörnsgatan 9, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |