starkabolag.se

Aktiebolag Gotland

Lasta Gotland AB

66 sökningar

Omsättning 2025

2 mkr

+41,2 %
Rörelsemarginal

23,4 %

−2,7 p.e.
Soliditet

66,7 %

−5,3 p.e.
Anställda

0

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 0131 4268441 3891 488
Rörelseresultat471372169130240
Årets resultat213200134103236
Eget kapital449446391358555
Balansomslutning1 057752581507706
Anställda00000
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 0131 4268441 3891 488
Av- och nedskrivningar687000
Övriga externa kostnader222153110139161
Övriga rörelseposter, netto−1 252−894−565−1 120−1 087
Rörelseresultat471372169130240
Ränteintäkter110——
Resultat efter finansiella poster471373169130240
Bokslutsdispositioner−202−121000
Skatt565235275
Årets resultat213200134103236

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar572143000
Varulager979716186111
Kortfristiga fordringar172208299158224
Kassa och bank216304121263371
Omsättningstillgångar485610581507706
Summa tillgångar1 057752581507706
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat136146157155219
Eget kapital449446391358555
Justerat eget kapital705542391358555
Obeskattade reserver323121000
Långfristiga skulder1580000
Kortfristiga skulder127185190149151
Summa eget kapital och skulder1 057752581507706
Ställda säkerheter250250250250250

Verksamhet

Lasta Gotland AB omsatte 2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 4,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 23,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 66,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 41 procent. Sätet finns i Gotland.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Försäljning och montering av inredning i transportbilar, samt elinstallationer i bil. Försäljning av släp, båtar, motorer, industri- och trädgårdsprodukter med tillhörande service. Med industriprodukter menas elverk, pumpar och bandvagnar.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Lasta Gotland AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Lasta Gotland AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Lasta Gotland AB (556799-0360)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Lasta Gotland AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2010-01-12
Bransch Detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar (SNI 47813)
Adress
Terra Novavägen 9, 621 53, Visby
Besök: Terra Novavägen 9, Visby
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad