Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Lasses El AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Lasses El AB minskade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 118 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 7,7 procent, mot branschmedianens 6,2 procent.
Soliditeten ligger på 49,1 procent — branschens median är 48,7 procent.
Bolaget har 17 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Elinstallationer
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 627 | 1 913 | 67 % | |
| Värdeförändring | −52,0 % | 1 780 | 1 888 | 6 % |
| Tillväxt i omsättning | −10,4 % | 1 561 | 2 118 | 26 % |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | 865 | 2 117 | 59 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,6 % | 873 | 2 118 | 59 % |
| Soliditet | 49,1 % | 1 043 | 2 115 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 409 tkr | 1 545 | 2 118 | 27 % |
| Rörelseresultat per anställd | 109 tkr | 1 059 | 2 118 | 50 % |
| Nettoomsättning | 23 956 tkr | 675 | 2 118 | 68 % |
| Rörelseresultat | 1 855 tkr | 619 | 2 118 | 71 % |
| Antal anställda | 17 | 476 | 2 118 | 78 % |
Dalarnas län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 695 | 2 138 | 67 % | |
| Värdeförändring | −52,0 % | 2 002 | 2 108 | 5 % |
| Tillväxt i omsättning | −10,4 % | 1 948 | 2 342 | 17 % |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | 935 | 2 341 | 60 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,6 % | 770 | 2 342 | 67 % |
| Soliditet | 49,1 % | 1 026 | 2 337 | 56 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 409 tkr | 1 637 | 2 342 | 30 % |
| Rörelseresultat per anställd | 109 tkr | 1 167 | 2 342 | 50 % |
| Nettoomsättning | 23 956 tkr | 782 | 2 342 | 67 % |
| Rörelseresultat | 1 855 tkr | 710 | 2 342 | 70 % |
| Antal anställda | 17 | 492 | 2 342 | 79 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 29 676 | 78 286 | 62 % | |
| Värdeförändring | −52,0 % | 73 052 | 77 169 | 5 % |
| Tillväxt i omsättning | −10,4 % | 71 430 | 87 562 | 18 % |
| Rörelsemarginal | 7,7 % | 33 411 | 87 475 | 62 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,6 % | 29 413 | 87 581 | 66 % |
| Soliditet | 49,1 % | 39 603 | 87 381 | 55 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 409 tkr | 61 051 | 87 582 | 30 % |
| Rörelseresultat per anställd | 109 tkr | 42 787 | 87 582 | 51 % |
| Nettoomsättning | 23 956 tkr | 33 582 | 87 582 | 62 % |
| Rörelseresultat | 1 855 tkr | 29 015 | 87 582 | 67 % |
| Antal anställda | 17 | 21 270 | 87 582 | 76 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .