Aktiebolag Mölndal
Låssby Utveckling AB
72 sökningar
Omsättning 2025
17 tkr
−37,0 %Rörelsemarginal
-1917,6 %
Soliditet
70,2 %
−12,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 | 27 | 0 | 0 | 0 | 2 588 | 2 359 | 4 360 |
| Rörelseresultat | −326 | −230 | −335 | −524 | −170 | 2 281 | 603 | 726 |
| Årets resultat | −326 | −230 | −335 | 170 | −170 | 1 | 0 | 1 |
| Eget kapital | 1 660 | 1 986 | 2 217 | 2 551 | 2 382 | 2 552 | 2 551 | 2 551 |
| Balansomslutning | 2 364 | 2 410 | 2 253 | 2 593 | 2 437 | 5 099 | 2 665 | 2 877 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 | 27 | 0 | 0 | 0 | 2 588 | 2 359 | 4 360 |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 240 | 136 | 184 | 113 | 25 | 247 | 203 | 99 |
| Övriga rörelseposter, netto | −77 | −107 | — | — | — | −60 | −1 553 | −3 535 |
| Rörelseresultat | −326 | −230 | −335 | −524 | −170 | 2 281 | 603 | 726 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −326 | −230 | −335 | −524 | −170 | 2 276 | 601 | 726 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 694 | 0 | −2 275 | −601 | −725 |
| Årets resultat | −326 | −230 | −335 | 170 | −170 | 1 | 0 | 1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 89 | 114 | 0 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 000 |
| Kortfristiga fordringar | 2 252 | 2 239 | 2 198 | 2 311 | 2 145 | 4 675 | 2 396 | 1 624 |
| Kassa och bank | 23 | 57 | 55 | 32 | 42 | 174 | 18 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 2 275 | 2 297 | 2 253 | 2 343 | 2 187 | 4 849 | 2 415 | 2 627 |
| Summa tillgångar | 2 364 | 2 410 | 2 253 | 2 593 | 2 437 | 5 099 | 2 665 | 2 877 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 886 | 2 116 | 2 452 | 2 281 | 2 452 | 2 451 | 2 451 | 2 450 |
| Eget kapital | 1 660 | 1 986 | 2 217 | 2 551 | 2 382 | 2 552 | 2 551 | 2 551 |
| Justerat eget kapital | 1 660 | 1 986 | 2 217 | 2 551 | 2 382 | 2 552 | 2 551 | 2 551 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 | 21 | 22 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 704 | 424 | 36 | 42 | 32 | 2 526 | 92 | 311 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 364 | 2 410 | 2 253 | 2 593 | 2 437 | 5 099 | 2 665 | 2 877 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 658 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Låssby Utveckling AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 17 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1917,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 70,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 37 procent. Bolaget hör hemma i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att bygga och förvalta fast egendom i Sverige samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Carl Duberg (f. 1985) Styrelseledamot
- Robert Duberg (f. 1950) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-09-23 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | 13144, 402 52, Göteborg Besök: Box 13144, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-411030 |