Aktiebolag Västerås
Låsgiganten AB
101 sökningar
Omsättning 2025
8,2 mkr
−29,8 %Rörelsemarginal
-4,6 %
−5,6 p.e.Soliditet
59,5 %
−2,2 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 179 | 11 649 | 12 777 | 16 050 | 9 755 | 4 554 | 2 731 | 2 612 |
| Rörelseresultat | −373 | 123 | 368 | 1 169 | 317 | 285 | 367 | 335 |
| Årets resultat | −363 | 99 | 295 | 967 | 211 | 207 | 282 | 261 |
| Eget kapital | 1 482 | 1 845 | 2 246 | 1 951 | 984 | 773 | 743 | 633 |
| Balansomslutning | 2 490 | 2 989 | 4 058 | 3 724 | 2 780 | 1 844 | 1 496 | 1 184 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 179 | 11 649 | 12 777 | 16 050 | 9 755 | 4 554 | 2 731 | 2 612 |
| Personalkostnader | 1 152 | 1 284 | 1 188 | 678 | 498 | 303 | 176 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 46 | 46 | 0 | 5 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 931 | 976 | 1 054 | 1 635 | 543 | 340 | 307 | 184 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 423 | −9 220 | −10 167 | −12 563 | −8 396 | −3 625 | −1 881 | −2 092 |
| Rörelseresultat | −373 | 123 | 368 | 1 169 | 317 | 285 | 367 | 335 |
| Ränteintäkter | 10 | 7 | 10 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 5 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −363 | 125 | 377 | 1 168 | 317 | 284 | 367 | 335 |
| Skatt | 0 | 26 | 82 | 202 | 106 | 77 | 85 | 74 |
| Årets resultat | −363 | 99 | 295 | 967 | 211 | 207 | 282 | 261 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 139 | 186 | 0 | 0 | 21 | 22 | 0 | 0 |
| Varulager | 403 | 429 | 707 | 295 | 218 | 72 | 200 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 1 119 | 938 | 1 717 | 910 | 897 | 106 | 102 | 127 |
| Kassa och bank | 829 | 1 436 | 1 634 | 2 519 | 1 644 | 1 644 | 1 193 | 1 007 |
| Omsättningstillgångar | 2 351 | 2 803 | 4 058 | 3 724 | 2 759 | 1 822 | 1 496 | 1 184 |
| Summa tillgångar | 2 490 | 2 989 | 4 058 | 3 724 | 2 780 | 1 844 | 1 496 | 1 184 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 795 | 1 696 | 1 901 | 934 | 723 | 516 | 411 | 322 |
| Eget kapital | 1 482 | 1 845 | 2 246 | 1 951 | 984 | 773 | 743 | 633 |
| Justerat eget kapital | 1 482 | 1 845 | 2 246 | 1 951 | 984 | 773 | 743 | 633 |
| Långfristiga skulder | 48 | 48 | 298 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 960 | 1 096 | 1 514 | 1 773 | 1 796 | 1 071 | 753 | 551 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 490 | 2 989 | 4 058 | 3 724 | 2 780 | 1 844 | 1 496 | 1 184 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 075 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Låsgiganten AB i den övre halvan sett till omsättning, med 8,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -4,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 59,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 30 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Försäljning av lås, säkerhetsprodukter och solskydd och därmed förenlig verksamhet
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Robert Svensson (f. 1969) Verkställande direktör
Styrelse
- Robert Svensson (f. 1969) Styrelseledamot
- Tony Svensson (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Miralem Omerovic (f. 1979) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Låsgiganten Holding AB (559465-6182) |
|---|---|
| Koncernmoder | Låsgiganten Holding AB (559465-6182) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-09-16 |
|---|---|
| Bransch | Andra bygginstallationer (SNI 43240) |
| Adress | Hejargränd 2, 721 33, Västerås Besök: Hejargränd 2, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 010-5502300 |