Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Laser Nova AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Laser Nova AB minskade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 227 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är −3,6 procent, mot branschmedianens 6,2 procent.
Soliditeten ligger på 55,9 procent — branschens median är 50,7 procent.
Bolaget har 10 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Metallegoarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 529 | 1 117 | 53 % | |
| Värdeförändring | −31,0 % | 842 | 1 111 | 24 % |
| Tillväxt i omsättning | −9,7 % | 936 | 1 227 | 24 % |
| Rörelsemarginal | −3,6 % | 1 098 | 1 227 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,0 % | 816 | 1 227 | 33 % |
| Soliditet | 55,9 % | 499 | 1 226 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 189 tkr | 1 039 | 1 227 | 15 % |
| Rörelseresultat per anställd | −43 tkr | 1 081 | 1 227 | 12 % |
| Nettoomsättning | 11 885 tkr | 788 | 1 227 | 36 % |
| Rörelseresultat | −426 tkr | 1 082 | 1 227 | 12 % |
| Antal anställda | 10 | 551 | 1 227 | 55 % |
Jämtlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 392 | 1 173 | 67 % | |
| Värdeförändring | −31,0 % | 1 021 | 1 161 | 12 % |
| Tillväxt i omsättning | −9,7 % | 1 026 | 1 266 | 19 % |
| Rörelsemarginal | −3,6 % | 1 130 | 1 266 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,0 % | 850 | 1 266 | 33 % |
| Soliditet | 55,9 % | 459 | 1 266 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 189 tkr | 1 037 | 1 266 | 18 % |
| Rörelseresultat per anställd | −43 tkr | 1 108 | 1 266 | 12 % |
| Nettoomsättning | 11 885 tkr | 652 | 1 266 | 48 % |
| Rörelseresultat | −426 tkr | 1 140 | 1 266 | 10 % |
| Antal anställda | 10 | 387 | 1 266 | 69 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 31 454 | 78 296 | 60 % | |
| Värdeförändring | −31,0 % | 67 426 | 77 179 | 13 % |
| Tillväxt i omsättning | −9,7 % | 70 622 | 87 570 | 19 % |
| Rörelsemarginal | −3,6 % | 77 372 | 87 488 | 12 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,0 % | 58 450 | 87 590 | 33 % |
| Soliditet | 55,9 % | 30 891 | 87 388 | 65 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 189 tkr | 70 109 | 87 591 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | −43 tkr | 75 868 | 87 591 | 13 % |
| Nettoomsättning | 11 885 tkr | 53 087 | 87 591 | 39 % |
| Rörelseresultat | −426 tkr | 76 765 | 87 591 | 12 % |
| Antal anställda | 10 | 34 144 | 87 591 | 61 % |