Aktiebolag Nordanstig
Larssons Bygg i Hälsingland AB
97 sökningar
1,9 mkr
+43,7 %-0,5 %
+13,1 p.e.56,1 %
−1,2 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 903 | 1 324 | 2 254 | 3 645 | 2 809 | 2 288 | 2 978 | 4 160 |
| Rörelseresultat | −10 | −181 | −456 | 477 | −112 | −110 | −107 | 1 161 |
| Årets resultat | −18 | −195 | −459 | 513 | 11 | 2 | 12 | 652 |
| Eget kapital | 224 | 242 | 437 | 899 | 386 | 376 | 374 | 702 |
| Balansomslutning | 399 | 422 | 723 | 1 159 | 686 | 1 104 | 1 440 | 1 813 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 903 | 1 324 | 2 254 | 3 645 | 2 809 | 2 288 | 2 978 | 4 160 |
| Personalkostnader | 641 | 531 | 748 | 669 | 1 199 | 1 105 | 1 190 | 851 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 31 | 62 | 62 | 62 | 59 | 48 |
| Övriga externa kostnader | 418 | 368 | 497 | 495 | 487 | 390 | 375 | 217 |
| Övriga rörelseposter, netto | −854 | −601 | −1 434 | −1 942 | −1 173 | −841 | −1 461 | −1 883 |
| Rörelseresultat | −10 | −181 | −456 | 477 | −112 | −110 | −107 | 1 161 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 9 | 16 | 5 | 7 | 2 | 9 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −18 | −195 | −459 | 470 | −114 | −120 | −109 | 1 160 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 179 | 131 | 124 | 128 | −323 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 136 | 6 | 3 | 7 | 185 |
| Årets resultat | −18 | −195 | −459 | 513 | 11 | 2 | 12 | 652 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 5 | 36 | 98 | 161 | 222 | 250 |
| Kortfristiga fordringar | 399 | 422 | 457 | 746 | 527 | 890 | 1 203 | 644 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 261 | 377 | 60 | 53 | 15 | 918 |
| Omsättningstillgångar | 399 | 422 | 718 | 1 123 | 587 | 943 | 1 218 | 1 562 |
| Summa tillgångar | 399 | 422 | 723 | 1 159 | 686 | 1 104 | 1 440 | 1 813 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 192 | 387 | 846 | 336 | 325 | 324 | 312 | 0 |
| Eget kapital | 224 | 242 | 437 | 899 | 386 | 376 | 374 | 702 |
| Justerat eget kapital | 224 | 242 | 437 | 899 | 528 | 622 | 719 | 1 148 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 179 | 310 | 434 | 562 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 175 | 180 | 286 | 260 | 121 | 418 | 622 | 524 |
| Summa eget kapital och skulder | 399 | 422 | 723 | 1 159 | 686 | 1 104 | 1 440 | 1 813 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 663 granskade bolag ligger Larssons Bygg i Hälsingland AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,5 procent, och soliditeten var hög — 56,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 44 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Nordanstig.
Aktiebolaget ska bedriva byggnads- och snickarverksamhet, äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Daniel Larsson (f. 1975) Styrelseledamot
- Lisette Larsson (f. 1974) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-22 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Hagängsgatan 15, 829 95, Harmånger Besök: Hagängsgatan 15, Harmånger |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |