Aktiebolag Göteborg 118 sökningar
Lars Schüler Holding AB
Konsultverksamhet avseende företags organisation
Omsättning 2025
170 tkr
+41,7 %Rörelsemarginal
23,5 %
−59,8 p.e.Soliditet
54,3 %
−5,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 170 | 120 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 0 |
| Rörelseresultat | 40 | 100 | −25 | −21 | −163 | −21 | 25 | −52 |
| Årets resultat | 314 | 104 | −28 | 1 | 1 863 | 1 312 | 44 | 332 |
| Eget kapital | 3 836 | 3 722 | 3 818 | 4 047 | 4 245 | 3 332 | 2 021 | 1 977 |
| Balansomslutning | 7 063 | 6 232 | 4 722 | 4 875 | 5 060 | 4 060 | 3 272 | 3 140 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 170 | 120 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 130 | 20 | 25 | 21 | 163 | 21 | 25 | 52 |
| Rörelseresultat | 40 | 100 | −25 | −21 | −163 | −21 | 25 | −52 |
| Ränteintäkter | 40 | 42 | 27 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 027 | 547 | 30 | 28 | 26 | 42 | 43 | 87 |
| Resultat efter finansiella poster | 316 | 106 | −28 | 1 | 1 867 | 1 314 | 50 | 332 |
| Skatt | 3 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | 6 | 0 |
| Årets resultat | 314 | 104 | −28 | 1 | 1 863 | 1 312 | 44 | 332 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 175 | 5 365 | 3 377 | 3 253 | 3 703 | 1 934 | 1 798 | 1 688 |
| Kortfristiga fordringar | 1 023 | 735 | 739 | 652 | 1 164 | 1 417 | 1 086 | 1 343 |
| Kassa och bank | 865 | 132 | 606 | 970 | 194 | 710 | 388 | 109 |
| Omsättningstillgångar | 1 888 | 867 | 1 345 | 1 622 | 1 357 | 2 127 | 1 474 | 1 452 |
| Summa tillgångar | 7 063 | 6 232 | 4 722 | 4 875 | 5 060 | 4 060 | 3 272 | 3 140 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 472 | 3 568 | 3 796 | 3 996 | 2 332 | 1 970 | 1 927 | 1 595 |
| Eget kapital | 3 836 | 3 722 | 3 818 | 4 047 | 4 245 | 3 332 | 2 021 | 1 977 |
| Justerat eget kapital | 3 836 | 3 722 | 3 818 | 4 047 | 4 245 | 3 332 | 2 021 | 1 977 |
| Långfristiga skulder | 1 715 | 1 757 | 736 | 683 | 656 | 635 | 1 157 | 1 104 |
| Kortfristiga skulder | 1 512 | 753 | 168 | 145 | 159 | 93 | 94 | 59 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 063 | 6 232 | 4 722 | 4 875 | 5 060 | 4 060 | 3 272 | 3 140 |
| Ansvarsförbindelser | 6 423 | 6 634 | 7 926 | 0 | 0 | 0 | 2 167 | 2 419 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Lars Schüler Holding AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 170 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 23,5 procent, och soliditeten var hög — 54,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 42 procent. Bolaget hör hemma i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt med förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Schüler (f. 1968) Styrelseledamot
- Eva Cagius (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Charlotte Severin (f. 1977) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-09-20 |
|---|---|
| Adress | Kärrfibblestigen 7, 425 42, Hisings Kärra Besök: Kärrfibblestigen 7, Hisings Kärra |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |