Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Lars & Lennart Bygg i Ljusdal AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Lars & Lennart Bygg i Ljusdal AB ökade omsättningen med 31 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 422 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 9,6 procent, mot branschmedianens 4,0 procent.
Soliditeten ligger på 38,8 procent — branschens median är 35,4 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Byggnadssnickeriarbeten
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 693 | 1 209 | 43 % | |
| Värdeförändring | −7,0 % | 682 | 1 190 | 43 % |
| Tillväxt i omsättning | +30,6 % | 316 | 1 422 | 78 % |
| Rörelsemarginal | 9,6 % | 273 | 1 422 | 81 % |
| Avkastning på eget kapital | 49,8 % | 311 | 1 422 | 78 % |
| Soliditet | 38,8 % | 596 | 1 421 | 58 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 530 tkr | 886 | 1 422 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 147 tkr | 408 | 1 422 | 71 % |
| Nettoomsättning | 7 652 tkr | 982 | 1 422 | 31 % |
| Rörelseresultat | 736 tkr | 540 | 1 422 | 62 % |
| Antal anställda | 5 | 811 | 1 422 | 43 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 181 | 1 788 | 34 % | |
| Värdeförändring | −7,0 % | 1 198 | 1 765 | 32 % |
| Tillväxt i omsättning | +30,6 % | 236 | 2 125 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 9,6 % | 619 | 2 125 | 71 % |
| Avkastning på eget kapital | 49,8 % | 346 | 2 125 | 84 % |
| Soliditet | 38,8 % | 979 | 2 125 | 54 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 530 tkr | 1 315 | 2 125 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 147 tkr | 800 | 2 125 | 62 % |
| Nettoomsättning | 7 652 tkr | 1 556 | 2 125 | 27 % |
| Rörelseresultat | 736 tkr | 1 046 | 2 125 | 51 % |
| Antal anställda | 5 | 1 375 | 2 125 | 35 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 50 169 | 70 454 | 29 % | |
| Värdeförändring | −7,0 % | 48 089 | 69 406 | 31 % |
| Tillväxt i omsättning | +30,6 % | 9 519 | 87 544 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 9,6 % | 27 187 | 87 457 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 49,8 % | 16 054 | 87 563 | 82 % |
| Soliditet | 38,8 % | 43 224 | 87 519 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 530 tkr | 56 170 | 87 564 | 36 % |
| Rörelseresultat per anställd | 147 tkr | 36 218 | 87 564 | 59 % |
| Nettoomsättning | 7 652 tkr | 67 081 | 87 564 | 23 % |
| Rörelseresultat | 736 tkr | 46 016 | 87 564 | 47 % |
| Antal anställda | 5 | 57 981 | 87 564 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .