Aktiebolag Stockholm
Lars Larsson Records AB
28 sökningar
6,4 mkr
+4,5 %2,1 %
+0,8 p.e.51,2 %
+12,8 p.e.5
−28,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 355 | 6 079 | 5 503 | 4 793 | 1 695 |
| Rörelseresultat | 134 | 77 | 409 | −71 | 110 |
| Årets resultat | 101 | 66 | 342 | −76 | 87 |
| Eget kapital | 545 | 444 | 378 | 36 | 112 |
| Balansomslutning | 1 065 | 1 157 | 1 172 | 715 | 625 |
| Anställda | 5 | 7 | 7 | 6 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 355 | 6 079 | 5 503 | 4 793 | 1 695 |
| Personalkostnader | 1 326 | 1 608 | 1 403 | 1 506 | 513 |
| Av- och nedskrivningar | 63 | 63 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 002 | 934 | 703 | 656 | 189 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 830 | −3 397 | −2 988 | −2 702 | −883 |
| Rörelseresultat | 134 | 77 | 409 | −71 | 110 |
| Ränteintäkter | 0 | 8 | 10 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 4 | 6 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 132 | 85 | 414 | −76 | 110 |
| Skatt | 31 | 19 | 72 | 0 | 23 |
| Årets resultat | 101 | 66 | 342 | −76 | 87 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 189 | 252 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 529 | 489 | 455 | 273 | 234 |
| Kortfristiga fordringar | 160 | 155 | 94 | 86 | 98 |
| Kassa och bank | 187 | 261 | 623 | 356 | 293 |
| Omsättningstillgångar | 876 | 905 | 1 172 | 715 | 625 |
| Summa tillgångar | 1 065 | 1 157 | 1 172 | 715 | 625 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 419 | 353 | 11 | 87 | 0 |
| Eget kapital | 545 | 444 | 378 | 36 | 112 |
| Justerat eget kapital | 545 | 444 | 378 | 36 | 112 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 86 | 82 | 82 |
| Kortfristiga skulder | 520 | 713 | 708 | 597 | 431 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 065 | 1 157 | 1 172 | 715 | 625 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 57 granskade bolag ligger Lars Larsson Records AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 6,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,1 procent, och soliditeten var hög — 51,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva butik och internethandel med begagnade och nya vinylskivor och andra mediavaror samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lars Larsson (f. 1971) Verkställande direktör
- Lars Larsson (f. 1971) Styrelseledamot
- Teodor Larsson (f. 2008) Styrelsesuppleant
- Martin Hammare (f. 1965) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-03-17 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med media för musik och bild (SNI 47693) |
| Adress | Östgötagatan 2, 116 25, Stockholm Besök: Östgötagatan 2, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |