Aktiebolag Göteborg
Lars Gustavsson Snickare AB
91 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
−5,7 %Rörelsemarginal
0,3 %
+0,2 p.e.Soliditet
52,8 %
+6,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 087 | 1 153 | 1 050 | 1 003 | 1 359 | 1 338 | 1 336 | 1 152 |
| Rörelseresultat | 3 | 1 | 151 | −74 | 318 | 399 | 348 | 296 |
| Årets resultat | 3 | 2 | 135 | −74 | 257 | 308 | 273 | 230 |
| Eget kapital | 316 | 313 | 311 | 177 | 816 | 1 359 | 1 052 | 841 |
| Balansomslutning | 598 | 673 | 606 | 662 | 857 | 1 409 | 1 098 | 866 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 087 | 1 153 | 1 050 | 1 003 | 1 359 | 1 338 | 1 336 | 1 152 |
| Personalkostnader | 659 | 663 | 702 | 687 | 690 | 595 | 626 | 555 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 7 | 21 | 21 | 21 | 21 | 14 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 244 | 261 | 257 | 229 | 287 | 307 | 283 | 215 |
| Övriga rörelseposter, netto | −181 | −221 | 81 | −140 | −43 | −16 | −65 | −86 |
| Rörelseresultat | 3 | 1 | 151 | −74 | 318 | 399 | 348 | 296 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 2 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 4 | 2 | 152 | −74 | 318 | 399 | 348 | 296 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | −7 | 0 | 0 |
| Skatt | 1 | 0 | 18 | 0 | 68 | 84 | 74 | 66 |
| Årets resultat | 3 | 2 | 135 | −74 | 257 | 308 | 273 | 230 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 | 2 | 9 | 31 | 51 | 73 | 94 | 2 |
| Varulager | 0 | 0 | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 260 | 430 | 247 | 145 | 153 | 233 | 241 | 117 |
| Kassa och bank | 336 | 241 | 332 | 486 | 653 | 1 103 | 763 | 747 |
| Omsättningstillgångar | 596 | 671 | 597 | 631 | 806 | 1 336 | 1 004 | 864 |
| Summa tillgångar | 598 | 673 | 606 | 662 | 857 | 1 409 | 1 098 | 866 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 263 | 261 | 126 | 201 | 509 | 1 001 | 729 | 561 |
| Eget kapital | 316 | 313 | 311 | 177 | 816 | 1 359 | 1 052 | 841 |
| Justerat eget kapital | 316 | 313 | 311 | 177 | 816 | 1 365 | 1 052 | 841 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 282 | 360 | 295 | 485 | 41 | 43 | 46 | 25 |
| Summa eget kapital och skulder | 598 | 673 | 606 | 662 | 857 | 1 409 | 1 098 | 866 |
Verksamhet
Mätt mot de 16 658 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Lars Gustavsson Snickare AB i den nedre halvan sett till omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,3 procent, och soliditeten var hög — 52,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Verksamheten innefattar nybyggnation, tillbyggnation, renovering samt övriga snickeriarbeten.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Lars Gustafsson (f. 1982) Verkställande direktör
Styrelse
- Lars Gustafsson (f. 1982) Styrelseledamot
- Susanna Vennerstrand (f. 1975) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Susanna Vennerstrand (f. 1975) Vice VD
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-09-17 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Forellvägen 33, 434 96, Kungsbacka Besök: Forellvägen 33, Kungsbacka |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |