Aktiebolag Borås
Lars-Gunnar Anderssons Maskinbarkning Aktiebolag
91 sökningar
2,9 mkr
+4,2 %22,9 %
+14,8 p.e.27,4 %
+0,9 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 887 | 2 771 | 2 734 | 2 554 | 2 354 | 2 339 | 2 269 | 2 298 |
| Rörelseresultat | 661 | 223 | 582 | 420 | 458 | 320 | 418 | 340 |
| Årets resultat | 92 | −5 | 18 | 88 | 196 | 138 | 178 | 206 |
| Eget kapital | 5 517 | 5 425 | 5 430 | 5 412 | 5 324 | 6 528 | 6 391 | 6 812 |
| Balansomslutning | 20 129 | 20 483 | 21 021 | 21 489 | 17 045 | 11 761 | 12 755 | 12 882 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 887 | 2 771 | 2 734 | 2 554 | 2 354 | 2 339 | 2 269 | 2 298 |
| Personalkostnader | 232 | 181 | 26 | 60 | 10 | 49 | 56 | 131 |
| Av- och nedskrivningar | 457 | 457 | 482 | 493 | 393 | 409 | 450 | 455 |
| Övriga externa kostnader | 2 320 | 1 910 | 1 644 | 1 581 | 1 493 | 1 562 | 1 345 | 1 400 |
| Övriga rörelseposter, netto | 783 | — | — | — | — | — | — | 28 |
| Rörelseresultat | 661 | 223 | 582 | 420 | 458 | 320 | 418 | 340 |
| Ränteintäkter | 1 | 7 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 439 | 492 | 513 | 274 | 124 | 75 | 77 | 71 |
| Resultat efter finansiella poster | 223 | −262 | 47 | 127 | 335 | 245 | 341 | 269 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 259 | 15 | 22 | −82 | −62 | −100 | −53 |
| Skatt | 130 | 2 | 44 | 61 | 57 | 45 | 64 | 10 |
| Årets resultat | 92 | −5 | 18 | 88 | 196 | 138 | 178 | 206 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 290 | 14 748 | 15 204 | 15 711 | 16 204 | 11 561 | 11 970 | 12 420 |
| Kortfristiga fordringar | 5 596 | 5 496 | 5 443 | 5 321 | 624 | 0 | 27 | 57 |
| Kassa och bank | 243 | 239 | 374 | 457 | 217 | 199 | 758 | 406 |
| Omsättningstillgångar | 5 839 | 5 735 | 5 817 | 5 777 | 841 | 199 | 785 | 462 |
| Summa tillgångar | 20 129 | 20 483 | 21 021 | 21 489 | 17 045 | 11 761 | 12 755 | 12 882 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 705 | 610 | 492 | 304 | 8 | 6 270 | 6 093 | 6 486 |
| Eget kapital | 5 517 | 5 425 | 5 430 | 5 412 | 5 324 | 6 528 | 6 391 | 6 812 |
| Justerat eget kapital | 5 517 | 5 425 | 5 636 | 5 630 | 5 559 | 6 698 | 6 512 | 6 854 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 259 | 274 | 296 | 214 | 152 | 53 |
| Långfristiga skulder | 13 678 | 14 150 | 14 622 | 15 094 | 10 667 | 4 171 | 4 634 | 5 098 |
| Kortfristiga skulder | 934 | 908 | 710 | 709 | 758 | 848 | 1 578 | 919 |
| Summa eget kapital och skulder | 20 129 | 20 483 | 21 021 | 21 489 | 17 045 | 11 761 | 12 755 | 12 882 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 735 | 7 735 | 7 735 |
Verksamhet
Mätt mot de 22 048 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Lars-Gunnar Anderssons Maskinbarkning Aktiebolag i den övre halvan sett till omsättning, med 2,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 22,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 27,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Borås.
Bolaget skall bedriva maskinbarkningsrörelse, handel med skogs- produkter, förvaltning av fast egendom och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lars Jonas Andersson (f. 1967) Verkställande direktör
- Lars Jonas Andersson (f. 1967) Styrelseledamot
- Lars Gunnar Andersson (f. 1943) Styrelsesuppleant
- Lars Gunnar Andersson (f. 1943) Vice VD
Koncern
| Moderbolag | Nordgårdens Fastigheter AB (559308-3081) |
|---|---|
| Koncernmoder | Nordgårdens Fastigheter AB (559308-3081) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-08-05 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Nordgården 8, 516 93, Rångedala Besök: Nordgården 8, Rångedala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |