Aktiebolag Staffanstorp
Larne Consulting AB
28 sökningar
2 mkr
+25,8 %43,9 %
+7,0 p.e.45,9 %
+7,0 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 027 | 1 611 | 1 526 | 1 676 | 1 632 | 1 452 | 1 420 | 1 143 |
| Rörelseresultat | 889 | 593 | 446 | 664 | 661 | 638 | 512 | 447 |
| Årets resultat | 798 | 465 | 360 | 185 | 395 | 378 | 302 | 258 |
| Eget kapital | 1 191 | 768 | 653 | 623 | 763 | 658 | 560 | 466 |
| Balansomslutning | 2 594 | 1 973 | 1 889 | 1 796 | 1 814 | 1 544 | 1 253 | 1 031 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 027 | 1 611 | 1 526 | 1 676 | 1 632 | 1 452 | 1 420 | 1 143 |
| Personalkostnader | 1 061 | 939 | 1 003 | 885 | 893 | 772 | 812 | 607 |
| Övriga externa kostnader | 77 | 79 | 76 | 126 | 83 | 64 | 104 | 93 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | 22 | 8 | — |
| Rörelseresultat | 889 | 593 | 446 | 664 | 661 | 638 | 512 | 447 |
| Ränteintäkter | 210 | 67 | 69 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 1 098 | 661 | 515 | 403 | 666 | 643 | 516 | 447 |
| Bokslutsdispositioner | −136 | −78 | −56 | −100 | −167 | −161 | −130 | −113 |
| Skatt | 165 | 118 | 99 | 118 | 103 | 104 | 84 | 75 |
| Årets resultat | 798 | 465 | 360 | 185 | 395 | 378 | 302 | 258 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 113 | 804 | 717 | 570 | 551 | 252 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 190 | 166 | 382 | 397 | 321 | 295 | 254 | 232 |
| Kassa och bank | 1 291 | 1 003 | 790 | 829 | 942 | 996 | 998 | 799 |
| Omsättningstillgångar | 1 481 | 1 169 | 1 172 | 1 226 | 1 263 | 1 292 | 1 253 | 1 031 |
| Summa tillgångar | 2 594 | 1 973 | 1 889 | 1 796 | 1 814 | 1 544 | 1 253 | 1 031 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 343 | 253 | 243 | 388 | 318 | 230 | 208 | 158 |
| Eget kapital | 1 191 | 768 | 653 | 623 | 763 | 658 | 560 | 466 |
| Justerat eget kapital | 2 014 | 1 483 | 1 306 | 1 232 | 1 293 | 1 055 | 829 | 632 |
| Obeskattade reserver | 1 037 | 901 | 823 | 767 | 667 | 500 | 339 | 209 |
| Kortfristiga skulder | 366 | 304 | 413 | 406 | 384 | 386 | 354 | 356 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 594 | 1 973 | 1 889 | 1 796 | 1 814 | 1 544 | 1 253 | 1 031 |
Verksamhet
Mätt mot de 19 615 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Larne Consulting AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 43,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 45,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 26 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Staffanstorp.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jan Henrik Mårten Larne (f. 1975) Verkställande direktör
- Jan Henrik Mårten Larne (f. 1975) Styrelseledamot
- Per Rune Lennart Hammar (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-03-29 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Strandmarksvägen 35, 231 92, Trelleborg Besök: Strandmarksvägen 35, Trelleborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |