Aktiebolag Varberg
Lärkgatans Verkstad AB
45 sökningar
134 tkr
−73,3 %-43,3 %
−43,7 p.e.86,2 %
+11,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 134 | 501 | 764 | 929 | 682 | 608 | 628 | 834 |
| Rörelseresultat | −58 | 2 | 59 | 108 | −57 | −7 | 115 | −12 |
| Årets resultat | −58 | 2 | 43 | 92 | −56 | 2 | 69 | −12 |
| Eget kapital | 131 | 189 | 187 | 144 | 52 | 108 | 107 | 38 |
| Balansomslutning | 152 | 254 | 260 | 369 | 312 | 425 | 502 | 244 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 134 | 501 | 764 | 929 | 682 | 608 | 628 | 834 |
| Personalkostnader | 78 | 280 | 386 | 416 | 295 | 301 | 253 | 577 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 7 | 52 | 69 | 79 | 79 | 72 | 36 |
| Övriga externa kostnader | 114 | 184 | 192 | 185 | 196 | 185 | 124 | 72 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −28 | −75 | −151 | −169 | −50 | −64 | −161 |
| Rörelseresultat | −58 | 2 | 59 | 108 | −57 | −7 | 115 | −12 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 4 | 5 | 6 | 8 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −58 | 2 | 55 | 103 | −63 | −15 | 112 | −12 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 18 | −25 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 12 | 11 | 0 | 1 | 18 | 0 |
| Årets resultat | −58 | 2 | 43 | 92 | −56 | 2 | 69 | −12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 7 | 59 | 128 | 207 | 253 | 97 |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 34 | 46 | 138 | 42 | 44 | 33 | 74 |
| Kassa och bank | 98 | 220 | 207 | 172 | 142 | 174 | 216 | 73 |
| Omsättningstillgångar | 152 | 254 | 253 | 310 | 184 | 218 | 249 | 147 |
| Summa tillgångar | 152 | 254 | 260 | 369 | 312 | 425 | 502 | 244 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 139 | 137 | 94 | 2 | 58 | 56 | −12 | 0 |
| Eget kapital | 131 | 189 | 187 | 144 | 52 | 108 | 107 | 38 |
| Justerat eget kapital | 131 | 189 | 187 | 144 | 52 | 114 | 127 | 38 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 25 | 0 |
| Långfristiga skulder | 19 | 20 | 27 | 135 | 194 | 250 | 279 | 186 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 45 | 46 | 90 | 66 | 60 | 91 | 20 |
| Summa eget kapital och skulder | 152 | 254 | 260 | 369 | 312 | 425 | 502 | 244 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 10 181 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Lärkgatans Verkstad AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 134 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -43,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 86,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 73 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Varberg.
Hantverkstjänster med huvudsaklig inriktning på bygg och snickeri. Verksamheten kommer också bedriva viss metallbearbetning och reparationer.
Styrelse & ledning
- Mattias Larsson (f. 1972) Ordförande, Styrelseledamot
- Elin Nilsson (f. 1980) Styrelseledamot
- Verner Steve Julius Nilsson (f. 1948) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-08-23 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Lärkgatan 6, 432 43, Varberg Besök: Lärkgatan 6, Varberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |