Aktiebolag Stockholm
Lanx AB
78 sökningar
Omsättning 2025
1,5 mkr
+5,0 %Rörelsemarginal
72,6 %
+1,1 p.e.Soliditet
62,7 %
−0,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 520 | 1 448 | 1 336 | 1 326 | 1 326 |
| Rörelseresultat | 1 104 | 1 036 | 924 | 914 | 1 009 |
| Årets resultat | 877 | 824 | 735 | 726 | 801 |
| Eget kapital | 1 962 | 1 885 | 1 760 | 1 725 | 1 799 |
| Balansomslutning | 3 130 | 2 979 | 2 895 | 2 815 | 2 905 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 520 | 1 448 | 1 336 | 1 326 | 1 326 |
| Övriga externa kostnader | 417 | 412 | 412 | 412 | 317 |
| Rörelseresultat | 1 104 | 1 036 | 924 | 914 | 1 009 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 2 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 1 104 | 1 038 | 925 | 914 | 1 009 |
| Skatt | 227 | 213 | 190 | 188 | 208 |
| Årets resultat | 877 | 824 | 735 | 726 | 801 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Kortfristiga fordringar | 134 | 175 | 555 | 543 | 452 |
| Kassa och bank | 996 | 804 | 340 | 272 | 453 |
| Omsättningstillgångar | 1 130 | 979 | 895 | 815 | 905 |
| Summa tillgångar | 3 130 | 2 979 | 2 895 | 2 815 | 2 905 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 035 | 1 011 | 975 | 949 | 948 |
| Eget kapital | 1 962 | 1 885 | 1 760 | 1 725 | 1 799 |
| Justerat eget kapital | 1 962 | 1 885 | 1 760 | 1 725 | 1 799 |
| Kortfristiga skulder | 1 168 | 1 094 | 1 135 | 1 090 | 1 106 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 130 | 2 979 | 2 895 | 2 815 | 2 905 |
Verksamhet
Lanx AB omsatte 1,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 72,6 procent, och soliditeten var hög — 62,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler, handel med personbilar och motor- fordon, service och reparation av motorfordon, plåt-, lack- och glasreparationer, bedriva bilsportverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Björn Gustafsson (f. 1964) Styrelseledamot
- Eva Karin Haak (f. 1966) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pierre Jansson (f. 1971) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Lanx Holding AB (556914-6698) |
|---|---|
| Koncernmoder | Lanx Holding AB (556914-6698) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-17 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Åldermannavägen 5, 145 57, Norsborg Besök: Åldermannavägen 5, Norsborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |