Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Långholmsgatan Holding AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Långholmsgatan Holding AB ökade omsättningen med 19 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 659 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 3,0 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 50,3 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +19,2 % | 611 | 5 659 | 89 % |
| Rörelsemarginal | 3,0 % | 3 640 | 5 656 | 36 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,9 % | 3 331 | 5 659 | 41 % |
| Soliditet | 50,3 % | 2 711 | 5 646 | 52 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 327 tkr | 2 671 | 5 659 | 53 % |
| Rörelseresultat per anställd | 39 tkr | 3 533 | 5 659 | 38 % |
| Nettoomsättning | 11 945 tkr | 1 862 | 5 659 | 67 % |
| Rörelseresultat | 353 tkr | 3 199 | 5 659 | 43 % |
| Antal anställda | 9 | 1 762 | 5 659 | 69 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +19,2 % | 5 130 | 24 747 | 79 % |
| Rörelsemarginal | 3,0 % | 14 917 | 24 716 | 40 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,9 % | 12 411 | 24 756 | 50 % |
| Soliditet | 50,3 % | 10 537 | 24 706 | 57 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 327 tkr | 17 774 | 24 757 | 28 % |
| Rörelseresultat per anställd | 39 tkr | 15 974 | 24 757 | 35 % |
| Nettoomsättning | 11 945 tkr | 15 751 | 24 757 | 36 % |
| Rörelseresultat | 353 tkr | 15 704 | 24 757 | 37 % |
| Antal anställda | 9 | 11 781 | 24 757 | 52 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +19,2 % | 16 396 | 87 570 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 3,0 % | 54 718 | 87 488 | 37 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,9 % | 41 848 | 87 590 | 52 % |
| Soliditet | 50,3 % | 38 025 | 87 388 | 56 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 327 tkr | 64 406 | 87 591 | 26 % |
| Rörelseresultat per anställd | 39 tkr | 58 803 | 87 591 | 33 % |
| Nettoomsättning | 11 945 tkr | 52 924 | 87 591 | 40 % |
| Rörelseresultat | 353 tkr | 56 795 | 87 591 | 35 % |
| Antal anställda | 9 | 37 398 | 87 591 | 57 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .