Aktiebolag Falkenberg
Långås Loge AB
34 sökningar
Omsättning 2025
196 tkr
0,0 %Rörelsemarginal
-6,1 %
−4,1 p.e.Soliditet
3,2 %
+0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 196 | 196 | 194 | 161 | 109 | 49 | 40 |
| Rörelseresultat | −12 | −4 | −17 | −396 | −390 | −394 | −171 |
| Årets resultat | 10 | 22 | −7 | −396 | −390 | −394 | −171 |
| Eget kapital | 84 | 75 | 53 | 59 | 96 | 86 | 79 |
| Balansomslutning | 2 614 | 2 358 | 2 393 | 2 402 | 2 477 | 2 125 | 1 837 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 196 | 196 | 194 | 161 | 109 | 49 | 40 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 331 | 331 | 265 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 91 | 82 | 89 | 90 | 75 | 58 | 31 |
| Övriga externa kostnader | 124 | 123 | 134 | 169 | 94 | 120 | 180 |
| Övriga rörelseposter, netto | 7 | 5 | 12 | 33 | 1 | — | — |
| Rörelseresultat | −12 | −4 | −17 | −396 | −390 | −394 | −171 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 47 | 45 | 69 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | −48 | −87 | −396 | −390 | −394 | −171 |
| Koncernbidrag | 70 | 70 | 80 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 10 | 22 | −7 | −396 | −390 | −394 | −171 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 482 | 2 175 | 2 257 | 2 347 | 2 296 | 2 012 | 1 746 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 24 | 13 | 13 | 12 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 109 | 159 | 123 | 42 | 169 | 113 | 92 |
| Omsättningstillgångar | 132 | 183 | 136 | 55 | 181 | 113 | 92 |
| Summa tillgångar | 2 614 | 2 358 | 2 393 | 2 402 | 2 477 | 2 125 | 1 837 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 24 | 3 | 10 | 45 | 36 | 30 | 0 |
| Eget kapital | 84 | 75 | 53 | 59 | 96 | 86 | 79 |
| Justerat eget kapital | 84 | 75 | 53 | 59 | 96 | 86 | 79 |
| Långfristiga skulder | 2 512 | 2 268 | 2 320 | 2 331 | 2 381 | 2 031 | 1 750 |
| Kortfristiga skulder | 18 | 15 | 20 | 12 | 0 | 8 | 8 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 614 | 2 358 | 2 393 | 2 402 | 2 477 | 2 125 | 1 837 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 1 360 | 1 360 | 1 000 | 600 | 200 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger Långås Loge AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 196 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -6,1 procent, och soliditeten var låg — 3,2 procent. Bolaget hör hemma i Falkenberg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Niklas Larsson (f. 1970) Ordförande, Styrelseledamot
- Helena Jonsson (f. 1973) Styrelseledamot
- Lina Larsson (f. 1980) Styrelseledamot
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-10-30 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Spännavägen 1, 311 90, Morup Besök: Spännavägen 1, Morup |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |