starkabolag.se

Aktiebolag Motala

Landströms Transport & Försäljning AB

80 sökningar

Omsättning 2025

1,4 mkr

−0,9 %
Rörelsemarginal

3,8 %

+1,9 p.e.
Soliditet

84,1 %

−0,2 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 4211 4341 4261 4361 319
Rörelseresultat542717111167
Årets resultat64211063125
Eget kapital716652631671608
Balansomslutning8517988081 018924
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 4211 4341 4261 4361 319
Personalkostnader856874815731624
Av- och nedskrivningar11084838276
Övriga externa kostnader391399474478423
Övriga rörelseposter, netto−10−50−37−34−29
Rörelseresultat542717111167
Ränteintäkter010——
Räntekostnader014610
Resultat efter finansiella poster552712106158
Bokslutsdispositioner2600−260
Skatt17631633
Årets resultat64211063125

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar67144252313363
Varulager3334403744
Kortfristiga fordringar199217297364184
Kassa och bank552403219304333
Omsättningstillgångar784654556705561
Summa tillgångar8517988081 018924
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat552531521508383
Eget kapital716652631671608
Justerat eget kapital716673652692608
Obeskattade reserver02626260
Långfristiga skulder01337105171
Kortfristiga skulder135107114216145
Summa eget kapital och skulder8517988081 018924
Ställda säkerheter300300300300300

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Landströms Transport & Försäljning AB 1,4 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,8 procent, och soliditeten var hög — 84,1 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Motala.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva taxirörelse, handel med transportfordon, försäljning av husbilar, husvagnar och övriga fordon. Även konsulttjänster inom företagsadministration och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Landströms Transport & Försäljning AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Landströms Transport & Försäljning AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Landströms Transport & Försäljning AB (556683-8057)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Landströms Transport & Försäljning AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2005-07-13
Bransch Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon (SNI 46712)
Adress
Källådergatan 1, 591 50, Motala
Besök: Källådergatan 1, Motala
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad