Aktiebolag Karlstad
Lancea Ilanda 1:27 AB
64 sökningar
Omsättning 2024
1,4 mkr
+0,1 %Rörelsemarginal
58,8 %
−4,3 p.e.Soliditet
26,1 %
−12,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 373 | 1 371 | 1 185 | 1 324 | 1 298 | 1 288 | 1 274 |
| Rörelseresultat | 808 | 866 | 639 | 894 | 911 | 913 | 913 |
| Årets resultat | 111 | 901 | 562 | 538 | 464 | 474 | 466 |
| Eget kapital | 3 226 | 3 115 | 2 215 | 594 | 2 256 | 2 192 | 1 718 |
| Balansomslutning | 12 354 | 8 074 | 7 835 | 8 192 | 8 771 | 8 927 | 8 740 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 373 | 1 371 | 1 185 | 1 324 | 1 298 | 1 288 | 1 274 |
| Av- och nedskrivningar | 274 | 274 | 274 | 274 | 274 | 274 | 270 |
| Övriga externa kostnader | 292 | 231 | 272 | 156 | 113 | 101 | 91 |
| Rörelseresultat | 808 | 866 | 639 | 894 | 911 | 913 | 913 |
| Ränteintäkter | 202 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 370 | 203 | 78 | 114 | 129 | 119 | 115 |
| Resultat efter finansiella poster | 640 | 665 | 561 | 780 | 782 | 794 | 798 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 970 | 150 | −100 | −190 | −190 | −200 |
| Koncernbidrag | −500 | −485 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 29 | 249 | 149 | 142 | 128 | 130 | 132 |
| Årets resultat | 111 | 901 | 562 | 538 | 464 | 474 | 466 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 527 | 6 801 | 7 074 | 7 348 | 7 622 | 7 895 | 8 080 |
| Kortfristiga fordringar | 5 827 | 706 | 378 | 436 | 466 | 426 | 392 |
| Kassa och bank | 0 | 567 | 383 | 408 | 683 | 605 | 268 |
| Omsättningstillgångar | 5 827 | 1 273 | 761 | 844 | 1 149 | 1 031 | 660 |
| Summa tillgångar | 12 354 | 8 074 | 7 835 | 8 192 | 8 771 | 8 927 | 8 740 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 065 | 2 164 | 0 | 6 | 1 742 | 1 668 | 1 202 |
| Eget kapital | 3 226 | 3 115 | 2 215 | 594 | 2 256 | 2 192 | 1 718 |
| Justerat eget kapital | 3 226 | 3 115 | 2 985 | 1 483 | 3 066 | 2 851 | 2 226 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 970 | 1 120 | 1 020 | 830 | 640 |
| Långfristiga skulder | 7 600 | 3 709 | 3 870 | 3 950 | 4 696 | 5 152 | 5 502 |
| Kortfristiga skulder | 1 528 | 1 250 | 780 | 2 528 | 799 | 753 | 880 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 354 | 8 074 | 7 835 | 8 192 | 8 771 | 8 927 | 8 740 |
| Ställda säkerheter | 10 500 | 10 500 | 10 500 | 8 550 | 10 500 | 10 500 | 10 500 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger Lancea Ilanda 1:27 AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 58,8 procent, och soliditeten var god — 26,1 procent. Sätet finns i Karlstad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Adam Jönsson (f. 1991) Verkställande direktör
Styrelse
- Fredrik Larsson (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Adam Jönsson (f. 1991) Styrelseledamot
- Mikael Larsson (f. 1979) Styrelseledamot
Koncern
| Moderbolag | Lancea Fastigheter 4 AB (559387-2772) |
|---|---|
| Koncernmoder | Lancea Fastigheter Holding AB (559332-5623) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-04-20 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 2040, 650 02, Karlstad Besök: Box 2040, Karlstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |