Aktiebolag Stockholm 228 sökningar
LAIAL AB
Lokalvård
Omsättning 2024
17,7 mkr
+1,6 %Rörelsemarginal
-1,5 %
+3,5 p.e.Soliditet
1,7 %
−6,5 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 690 | 17 417 | 17 004 | 9 535 | 9 952 | 12 193 | 4 638 |
| Rörelseresultat | −270 | −871 | 473 | 220 | 391 | 818 | 258 |
| Årets resultat | −347 | −884 | 405 | 199 | 240 | 580 | 148 |
| Eget kapital | 129 | 476 | 1 360 | 954 | 756 | 516 | 223 |
| Balansomslutning | 7 472 | 5 798 | 8 145 | 8 436 | 6 049 | 5 501 | 2 262 |
| Anställda | 4 | 4 | 7 | 2 | 15 | 17 | 10 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 690 | 17 417 | 17 004 | 9 535 | 9 952 | 12 193 | 4 638 |
| Personalkostnader | 2 317 | 1 998 | 2 572 | 3 337 | 5 732 | 6 439 | 3 562 |
| Av- och nedskrivningar | 218 | 299 | 307 | 246 | 241 | 174 | 85 |
| Övriga externa kostnader | 1 473 | 2 267 | 13 670 | 5 780 | 5 481 | 5 475 | 922 |
| Övriga rörelseposter, netto | −13 952 | −13 724 | — | 48 | 1 893 | 713 | 189 |
| Rörelseresultat | −270 | −871 | 473 | 220 | 391 | 818 | 258 |
| Ränteintäkter | 5 | 4 | 29 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 82 | 17 | 23 | 0 | 67 | 63 | 53 |
| Resultat efter finansiella poster | −347 | −884 | 480 | 247 | 325 | 755 | 206 |
| Skatt | 0 | 0 | 74 | 48 | 85 | 175 | 58 |
| Årets resultat | −347 | −884 | 405 | 199 | 240 | 580 | 148 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 484 | 690 | 985 | 1 041 | 854 | 948 | 285 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 150 | 485 | 485 | 87 |
| Kortfristiga fordringar | 5 929 | 4 272 | 6 582 | 6 933 | 4 399 | 4 063 | 1 834 |
| Kassa och bank | 1 059 | 836 | 578 | 312 | 311 | 5 | 56 |
| Omsättningstillgångar | 6 988 | 5 108 | 7 160 | 7 395 | 5 194 | 4 553 | 1 977 |
| Summa tillgångar | 7 472 | 5 798 | 8 145 | 8 436 | 6 049 | 5 501 | 2 262 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 426 | 1 310 | 905 | 705 | 466 | 173 | 25 |
| Eget kapital | 129 | 476 | 1 360 | 954 | 756 | 516 | 223 |
| Justerat eget kapital | 129 | 476 | 1 360 | 954 | 756 | 516 | 223 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | −6 | −6 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 7 343 | 5 322 | 6 785 | 7 488 | 5 299 | 4 985 | 2 039 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 472 | 5 798 | 8 145 | 8 436 | 6 049 | 5 501 | 2 262 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 183 granskade bolag ligger LAIAL AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 17,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -1,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 1,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva städtjänster, flyttservice, bygg-, entreprenad inom bygg och anläggningsarbeten, fastighetsservice, fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom, handel med städmateriel och städmaskiner, personaluthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Suliman Mohamednour (f. 1979) Styrelseledamot
- Fadhl Mohammed Ali Almahdi (f. 1998) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-11-19 |
|---|---|
| Adress | brantvägen 3 Port K, 133 42, Saltsjöbaden Besök: Brantvägen 3 Port K, Saltsjöbaden |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |