Aktiebolag Stockholm
Ladugårds Förvaltning AB
69 sökningar
3,2 mkr
+14,5 %7,4 %
−18,8 p.e.32,3 %
−5,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 244 | 2 832 | 2 542 | 2 638 | 2 287 | 2 223 | 2 622 | 2 567 |
| Rörelseresultat | 241 | 744 | −200 | 399 | 124 | 82 | 89 | 41 |
| Årets resultat | 159 | 533 | −194 | 378 | 76 | 72 | 51 | 11 |
| Eget kapital | 570 | 711 | 178 | 629 | 251 | 175 | 103 | 53 |
| Balansomslutning | 1 766 | 1 867 | 1 046 | 1 264 | 1 015 | 716 | 1 043 | 1 134 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 244 | 2 832 | 2 542 | 2 638 | 2 287 | 2 223 | 2 622 | 2 567 |
| Personalkostnader | 1 499 | 1 449 | 1 621 | 1 068 | 1 076 | 1 135 | 1 483 | 1 456 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 17 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 1 484 | 1 424 | 1 118 | 1 166 | 1 083 | 1 003 | 1 046 | 1 072 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 802 | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 241 | 744 | −200 | 399 | 124 | 82 | 89 | 41 |
| Ränteintäkter | 27 | 23 | 7 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 268 | 763 | −194 | 404 | 128 | 90 | 89 | 41 |
| Bokslutsdispositioner | −68 | −143 | 0 | 74 | −32 | 1 | −23 | −20 |
| Skatt | 42 | 88 | 0 | 99 | 21 | 20 | 15 | 11 |
| Årets resultat | 159 | 533 | −194 | 378 | 76 | 72 | 51 | 11 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 61 | 81 | 15 | 256 | 256 | 255 | 250 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 953 | 1 105 | 609 | 502 | 501 | 425 | 472 | 864 |
| Kassa och bank | 752 | 681 | 422 | 506 | 258 | 36 | 321 | 253 |
| Omsättningstillgångar | 1 705 | 1 786 | 1 030 | 1 008 | 759 | 461 | 793 | 1 117 |
| Summa tillgångar | 1 766 | 1 867 | 1 046 | 1 264 | 1 015 | 716 | 1 043 | 1 134 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 361 | 128 | 322 | 201 | 125 | 53 | 2 | −8 |
| Eget kapital | 570 | 711 | 178 | 629 | 251 | 175 | 103 | 53 |
| Justerat eget kapital | 737 | 824 | 178 | 629 | 310 | 208 | 137 | 69 |
| Obeskattade reserver | 210 | 142 | 0 | 0 | 74 | 42 | 43 | 20 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 138 |
| Kortfristiga skulder | 986 | 1 014 | 868 | 635 | 690 | 499 | 897 | 923 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 766 | 1 867 | 1 046 | 1 264 | 1 015 | 716 | 1 043 | 1 134 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 126 granskade bolag ligger Ladugårds Förvaltning AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 7,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 32,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 15 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva redovisningsverksamhet, fastighetsförvaltning och konsultationer inom ekonomi samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Carina Jåfs (f. 1962) Styrelseledamot
- Bo Fernström (f. 1943) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | CNS Förvaltning AB (559225-0350) |
|---|---|
| Koncernmoder | CNS Förvaltning AB (559225-0350) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-08-31 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Narvavägen 12, 7 tr, 115 22, Stockholm Besök: Narvavägen 12 7 TR, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |