Aktiebolag Stockholm
Läcker AB
36 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
+61,5 %Rörelsemarginal
-11,2 %
+5,9 p.e.Soliditet
10,9 %
+1,1 p.e.Anställda
3
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 156 | 716 | 225 | 0 | 14 | 2 660 | 2 738 | 1 751 |
| Rörelseresultat | −130 | −123 | 2 | −1 | −71 | 3 | 21 | −173 |
| Årets resultat | −129 | −122 | 2 | −1 | −71 | 2 | 21 | −173 |
| Eget kapital | 25 | 31 | 53 | 51 | 42 | 113 | 110 | 89 |
| Balansomslutning | 230 | 316 | 183 | 51 | 115 | 292 | 356 | 300 |
| Anställda | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 4 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-11 | 2024-11 | 2023-11 | 2022-11 | 2021-11 | 2020-11 | 2019-11 | 2018-11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 156 | 716 | 225 | 0 | 14 | 2 660 | 2 738 | 1 751 |
| Personalkostnader | 1 023 | 591 | 132 | 0 | 34 | 1 124 | 1 225 | 482 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 133 |
| Övriga externa kostnader | 287 | 264 | 91 | 1 | 51 | 669 | 647 | 694 |
| Övriga rörelseposter, netto | 24 | 16 | — | — | — | −864 | −845 | −615 |
| Rörelseresultat | −130 | −123 | 2 | −1 | −71 | 3 | 21 | −173 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −129 | −122 | 2 | −1 | −71 | 2 | 21 | −173 |
| Årets resultat | −129 | −122 | 2 | −1 | −71 | 2 | 21 | −173 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-11 | 2024-11 | 2023-11 | 2022-11 | 2021-11 | 2020-11 | 2019-11 | 2018-11 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 60 | 1 | 0 | 0 | 71 | 129 | 103 |
| Kassa och bank | 168 | 206 | 176 | 51 | 115 | 221 | 177 | 197 |
| Omsättningstillgångar | 180 | 266 | 178 | 51 | 115 | 292 | 356 | 300 |
| Summa tillgångar | 230 | 316 | 183 | 51 | 115 | 292 | 356 | 300 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −20 | 3 | 1 | −9 | 63 | 61 | 39 | 14 |
| Eget kapital | 25 | 31 | 53 | 51 | 42 | 113 | 110 | 89 |
| Justerat eget kapital | 25 | 31 | 53 | 51 | 42 | 113 | 110 | 89 |
| Långfristiga skulder | 76 | 200 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 129 | 85 | 130 | 0 | 73 | 179 | 246 | 61 |
| Summa eget kapital och skulder | 230 | 316 | 183 | 51 | 115 | 292 | 356 | 300 |
| Ansvarsförbindelser | 235 | 111 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 987 granskade bolag ligger Läcker AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -11,2 procent, och soliditeten var måttlig — 10,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 61 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva skönhetssalong som innefattar manikyr, pedikyr, ögonfransförlängning, försäljning av skönhets- produkter, försäljning och uthyrning av både nya och begagnade bröllopsklänningar, accessoarer samt bröllop relaterade produkter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Nan Yao Andersson (f. 1975) Styrelseledamot
- Amanda Han (f. 2004) Styrelsesuppleant
- Fanrong Meng (f. 1951) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-11-09 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Aplvägen 40, 168 78, Bromma Besök: Alpvägen 40, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |