Aktiebolag Stockholm
Lackea AB
41 sökningar
Omsättning 2025
15,8 mkr
+3,3 %Rörelsemarginal
10,5 %
+9,7 p.e.Soliditet
12,0 %
+58,5 p.e.Anställda
18
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 798 | 15 292 | 14 628 | 12 931 | 11 956 | 15 990 | 17 385 | 13 897 |
| Rörelseresultat | 1 662 | 129 | 959 | 64 | −1 619 | −925 | 756 | 199 |
| Årets resultat | 1 334 | 45 | 927 | 57 | −1 621 | −1 006 | 583 | 139 |
| Eget kapital | 398 | −936 | −982 | −1 908 | −1 965 | −344 | 661 | 449 |
| Balansomslutning | 3 317 | 2 011 | 2 926 | 3 457 | 1 941 | 1 819 | 2 453 | 1 835 |
| Anställda | 18 | 18 | 13 | 13 | 15 | 15 | 16 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 798 | 15 292 | 14 628 | 12 931 | 11 956 | 15 990 | 17 385 | 13 897 |
| Personalkostnader | 7 379 | 7 421 | 6 698 | 5 798 | 7 470 | 6 934 | 5 723 | 3 629 |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 43 | 25 | 29 | 56 | 84 | 120 | 120 |
| Övriga externa kostnader | 2 939 | 3 220 | 2 702 | 3 119 | 3 061 | 3 423 | 3 380 | 2 935 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 771 | −4 479 | −4 244 | −3 921 | −2 988 | −6 474 | −7 406 | −7 014 |
| Rörelseresultat | 1 662 | 129 | 959 | 64 | −1 619 | −925 | 756 | 199 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 96 | 84 | 34 | 7 | 2 | 32 | 8 | 20 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 566 | 45 | 927 | 57 | −1 621 | −957 | 748 | 179 |
| Skatt | 233 | 0 | 0 | 0 | 0 | 49 | 165 | 39 |
| Årets resultat | 1 334 | 45 | 927 | 57 | −1 621 | −1 006 | 583 | 139 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 44 | 92 | 99 | 55 | 24 | 81 | 164 | 285 |
| Varulager | 365 | 353 | 339 | 402 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 040 | 1 256 | 1 236 | 1 641 | 1 640 | 1 190 | 1 816 | 1 221 |
| Kassa och bank | 868 | 310 | 1 252 | 1 359 | 277 | 549 | 474 | 329 |
| Omsättningstillgångar | 3 273 | 1 920 | 2 827 | 3 402 | 1 917 | 1 738 | 2 289 | 1 550 |
| Summa tillgångar | 3 317 | 2 011 | 2 926 | 3 457 | 1 941 | 1 819 | 2 453 | 1 835 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −986 | −1 031 | −1 959 | −2 015 | −394 | 612 | 28 | −1 485 |
| Eget kapital | 398 | −936 | −982 | −1 908 | −1 965 | −344 | 661 | 449 |
| Justerat eget kapital | 398 | −936 | −982 | −1 908 | −1 965 | −344 | 661 | 449 |
| Långfristiga skulder | 23 | 7 | 6 | 123 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 896 | 2 940 | 3 902 | 5 242 | 3 906 | 2 163 | 1 792 | 1 386 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 317 | 2 011 | 2 926 | 3 457 | 1 941 | 1 819 | 2 453 | 1 835 |
| Ställda säkerheter | 800 | 800 | 800 | 800 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 747 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Lackea AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 15,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 10,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 12,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 18 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva billackering och bilskadereparationer, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ahmad Hamdan (f. 1978) Styrelseledamot
- Wafa Hamdan (f. 1983) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Linda Johansen (f. 1970) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-11-10 |
|---|---|
| Bransch | Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312) |
| Adress | Terränvägen 8, 147 39, Tumba Besök: Terrängvägen 8, Tumba |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |