Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Labkyl AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Labkyl AB minskade omsättningen med 14 procent senaste året. Medianen bland branschens 94 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är 3,9 procent, mot branschmedianens 6,8 procent.
Soliditeten ligger på 47,4 procent — branschens median är 43,1 procent.
Bolaget har 47 anställda; medianbolaget i branschen har 10.
Branschen: Kyl- och frysinstallationsarbeten
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −13,6 % | 77 | 94 | 18 % |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 66 | 94 | 30 % |
| Avkastning på eget kapital | −43,1 % | 93 | 94 | 1 % |
| Soliditet | 47,4 % | 40 | 94 | 57 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 349 tkr | 26 | 94 | 72 % |
| Rörelseresultat per anställd | 130 tkr | 60 | 94 | 36 % |
| Nettoomsättning | 157 394 tkr | 7 | 94 | 93 % |
| Rörelseresultat | 6 117 tkr | 15 | 94 | 84 % |
| Antal anställda | 47 | 5 | 94 | 95 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −13,6 % | 20 915 | 24 743 | 15 % |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 13 647 | 24 710 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | −43,1 % | 22 651 | 24 752 | 8 % |
| Soliditet | 47,4 % | 11 521 | 24 704 | 53 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 349 tkr | 6 102 | 24 753 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | 130 tkr | 10 846 | 24 753 | 56 % |
| Nettoomsättning | 157 394 tkr | 2 716 | 24 753 | 89 % |
| Rörelseresultat | 6 117 tkr | 4 027 | 24 753 | 84 % |
| Antal anställda | 47 | 2 700 | 24 753 | 89 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −13,6 % | 74 797 | 87 562 | 15 % |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 49 933 | 87 475 | 43 % |
| Avkastning på eget kapital | −43,1 % | 82 250 | 87 581 | 6 % |
| Soliditet | 47,4 % | 41 824 | 87 381 | 52 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 349 tkr | 20 063 | 87 582 | 77 % |
| Rörelseresultat per anställd | 130 tkr | 39 109 | 87 582 | 55 % |
| Nettoomsättning | 157 394 tkr | 7 596 | 87 582 | 91 % |
| Rörelseresultat | 6 117 tkr | 11 860 | 87 582 | 86 % |
| Antal anställda | 47 | 7 412 | 87 582 | 92 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .